Adalılar ne istiyor? – Türkiye'den son dakika haberleri

ÇOCUKLAR KULLANIYOR

Adanın dar sokakları bir süredir kaotik ve kaçak trafiğin kaosu içinde… İETT'nin küçük minibüs ve taksilerinin yanı sıra akülü bireysel ve korsan ulaşım araçları, çok sayıda ve tehlikeli kiralık bisikletler Kaldırımlar tüccarlar veya park etmiş araçlar tarafından işgal edilmiştir. Yayaların sokağa çıkması… Küçük çocukların bile araç kullanabildiği, ehliyet gerekmeyen bir kaos.

Azman otobüsleri, vagonların kaldırılmasıyla ivme kazanan “plansız ulaşım yönetimi”nin son noktası… Son söz etmeyelim, tam tersine talebe yetişememek, kullanmanın bir yolu var eğer bu devam ederse otobüsler, hatta metrobüsler…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir açıklama yaparak, yaz aylarında ve Kurban Bayramı'nda da ziyaretçi sayısının arttığını söyleyerek kendisini savundu ancak Adalar Belediyesi sessizliğini koruyor. Azmanbüs'e gösterilen tepki haklı bir tepkidir. Çünkü bunun sonu yok. Adanın yolları bu kadar trafiği kaldıramaz. Başından beri yazdık, altını çizdik. Adaların ulaşım sorununun üç ana kökü var.

  • Adalara gelen ziyaretçi sayısını yani talebi yönetememek
  • PLANLAMA EKSİKLİĞİ: Kapsamlı bir ulaşım master planının bugüne kadar hazırlanmaması.
  • KURAL EKSİKLİĞİ: Daha doğrusu mevcut kuralların bile uygulanmaması.

Ne yazık ki bu üç unsurun bir arada yönetilmesi mümkün olmadı.

Fayton havalandı, elektrikli minibüsler ve taksiler geldi. Ama sorun bitmedi. Çünkü bu arada bireysel akülü araçlar çoktan ayrılmıştı ve kendisi gözaltına alınmamıştı. Gerçekte hiçbir şey yapılmadı. Bugün iki binin üzerinde akülü araç var. Hemen hemen her evde bir tane. İnsanlar tıpkı karada olduğu gibi evlerinin önüne park edilen araçların rahatlığına alıştı. Adaların kendine özgü yapısı ve koruma altında olması kimsenin aklına bile gelmemişti. Bu çılgınca, kuralsız, ruhsatsız, hatta çocukların elinde.

KORSAN TAŞIMACILIK

Turizm patlaması iyi yönetilemediğinden ulaşım açığını korsan taksiler doldurdu. Cebine para koyarak dört kişilik akülü bir araç satın aldı ve yolcu taşımaya başladı. Bir anda bazı insanlar için ciddi bir gelir kaynağı ortaya çıkmaya başladı.

İSTENİLEN ÖZEL ÇÖZÜMLER

UKOME, taşımacılık düzenleme kurumu. Yani Ulaştırma Koordinasyon Merkezi. Kaç tane ulaşım semineri düzenlendi? Ama sonuç sıfır. Açıkçası Adalar ilçesi gibi doğal ve tarihi koruma altındaki bölgelere özel çözümler üretilmedikçe başarı şansı yok. Bu master planın, gelen turistlerin sayısal yönetimini ve atık yönetimini de içermesi gerekiyor.

Adalıların talebi, tarihi-doğal alanları koruma altında olan ve “Dünya Miras Alanı” olarak tescil edilmeye aday adalar için Koruma Kurulu kural ve kararlarının uygulanmasıdır. Adalar sakin bir şehir sayılabilir. Aynı zamanda bir örnek olabilir. Olmalı.

Çözüm arayan nitelikli bir sivil topluma sahiptir. Ancak ne yazık ki Türkiye gerçeği gibi bu da parçalı yapılardan oluşan ve her an yeni parçalara bölünmeye hazır bir sivil toplumdur. Ancak parçalanmış yapıları bir araya getirmeyi başarabilirse bu sivil toplum çok daha büyük bir güce sahip olacaktır.

CHP LİDER ÖZEL'E AÇIK MEKTUP

İBB İETT Genel Müdürlüğü tarafından elektrikli minibüs hizmetinin başlatılması, mahallenin doğal yapısını bozacağı gerekçesiyle bölge halkında tepkiye neden oldu. Geçtiğimiz Cumartesi günkü eylemde minibüslerin önünü kesen 9 kişi tutuklandı. Bu sırada minibüslerden birinde oturan İETT yetkilisi Ali Tuğrul Küçükalioğlu'nun polisten eylemcileri gözaltına almasını istemesi tepkiye yol açtı. İBB, adaya gelen ziyaretçilerin ulaşım ihtiyaçları için minibüslerin gerekli olduğunu açıklayarak uygulamayı savundu. İBB açıklamasına tepki gösteren adalılar, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e mektup yazarak kararın yeniden gözden geçirilmesini ve kamuoyundan özür dilemesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir