Başkan Tugay: Niteliksiz turizm çalışmalarıyla doğal cennetler işgal edildi – GÜNDEM

Doğa cenneti Türkiye'nin niteliksiz turizm çalışmaları nedeniyle adeta işgal edildiğine dikkat çeken Başkan Tugay, şöyle konuştu: “Bu niteliksizliği kabul etmediğimi ve bu anlamda turizmi hedeflemediğimi söylüyorum. TARKEM ve Etki Yatırım Danışma Kurulu (EYDK) iş birliğiyle düzenlenen İzmir Etki Yatırım Forumu'na katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “İzmir'deki tüm kalkınma çalışmaları ve yatırımlar için aynı duygu ve düşünceye sahibim” dedi. Yıllarca fabrika olarak şehre hizmet verdikten sonra kapatılan ve 35 yıl sonra uçarak yeniden açılan Havra Caddesi'ndeki tarihi Akın Pasajı'nda düzenlenen foruma, Etki Yatırım Danışma Kurulu Başkanı Şafak Müderrisgil ile Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu katıldı. Restorasyon, İzmir Valiliği, TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDOĞA Şirketi Başkanı Onur Eyüce'nin yanı sıra alanında çok sayıda uzmanın desteğiyle gerçekleştirildi. Bir yatırımcının bakış açısından etki yatırımı, konum odaklı etki yatırımı: Etki yatırımı hikayeleri, etki ölçümü ve yönetimi ile etki ve etik forumda tartışıldı.Başkan Tugay’dan “turizm” açıklaması
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve TARKEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cemil Tugay programda yaptığı konuşmada şehrin öncelikli ihtiyaçlarına değinerek turizme ilişkin soruyu yanıtladı. Başkan Tugay, şunları söyledi: “Turizmle ilgili söylediğim bazı şeyler yanlış anlaşıldı ve bu konuda bir şeyler söylenmesi gerekiyordu. Belediyenin kurum olarak hangi konulardan sorumlu olduğunu ve nelerle uğraştığını hatırlamakta fayda var. “Belediyeler genel olarak kendi yetki alanlarındaki insanların kentsel yaşamdan kaynaklanan ihtiyaçlarını karşılamak, altyapı, üstyapı ve kentin işleyişine ilişkin konuları düzenlemek, denetlemek ve iyileştirmekle yükümlüdür” dedi. “Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz”
Turizmin kentin kalkınması açısından önemine değinen Başkan Tugay, şöyle konuştu: “Kentte turizmin gelişmesi elbette istediğimiz, değerli ve önemli bulduğumuz bir şey ama bunu yaparken de yanılgıya düşmemeliyiz. Kentin ekonomisini, sosyal ve ekolojik dengesini bozar. Demek istediğim bu. Geçen gün bir arkadaşım şunu söyledi: “Paris inanılmaz kalabalık, trafik berbat, ayak basacak yer yok.” Oldukça yoğun ve popüler bir turistik destinasyonun olduğu her yerde benzer bir durum meydana gelir. Söylemeye çalıştığım şey şuydu; Kendimize kalkınmayı, kalkınmayı, turizmi hedef koysak bile hayatımızı aksatacak hiçbir şeyi eklemiyoruz. Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde yaşıyoruz ve ne yazık ki çok azımız sahip olduğumuz güzelliklerin ve değerlerimizin farkında. Kemeraltı da bunlardan biri. Kemeraltı'nda çalışırken amacımız dünyanın her yerinden insanların gelip Kemeraltı'ndan hediyelik eşya alması, kantinde oturması, tatlı yemesi, çay içmesi değil. “Öncelikle bu bizim değerimiz ve hazinemizdir” dedi. “Düşük maliyetli bir turizm destinasyonu olmayı kabul edemeyiz”
Doğa cenneti Türkiye'nin niteliksiz turizm çabalarıyla işgal edildiğine dikkat çeken Başkan Tugay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Dünyanın birçok yerinden insanlar İzmir’e geliyor. Ona Kemeraltı'nı, Efes'i, Bergama'yı göster. Çünkü dünyayla paylaşmamız gereken bir zenginlik bu doğru ama bildiğiniz gibi doğa cenneti olan ülkemizde pek çok yer niteliksiz turizm girişimleri nedeniyle adeta işgal ediliyor. Birkaç yüz euro ödeyip turla Türkiye'ye gelen, ama otellerde kalıp yiyebildiği kadar yiyen, sonra da olabildiğince atık yaratan, gezdiği nitelikli alanların değerlenmesine katkı sağlamayan insanlar geliyor. gruplar. Dünyadaki bazı ülkeler için ucuz bir turizm destinasyonuyuz. Amerikalıların en büyük hayallerinden biri Yunan adalarına katılarak bir tur yapmaktır. Yunan adalarını gezmek onlar için prestijli bir tatildir. Yunan adaları bu kadar övülürken ne yazık ki kimse Türkiye'nin güzel sahillerinden, güzel tatil beldelerinden bahsetmiyor. Marmaris'imiz, Bodrum'umuz, Datça'mız, Göcek'imiz, Fethiye'miz, bütün o sahillerimiz, kuzey sahillerimiz inanılmaz, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan özel niteliklere sahip alanlarımız ama görüyorsunuz, bunlar dünyaya ekonomik turizm destinasyonları olarak anlatılıyor. Ben de bu nitelik eksikliğini kabul etmediğimi, bu anlamda turizmi hedeflemediğimi söyledim. “İzmir'deki tüm kalkınma çalışmaları ve yatırımlarda aynı duygu ve düşüncelere sahibim.”“İzmir vasıflı işlerin merkezi olsun”
İzmir'i ve Türkiye'yi çok sevdiğini vurgulayan Tugay, şunları söyledi: “İnsanlara üç, otuz dolara satılmasını istemiyorum. Bunu bilerek söylüyorum. İzmir'in vasıflı işlerin merkezi olmasını istiyorum. Biz nitelikli insanlarız. Ben siyasetçiyim, belediye başkanıyım. Bunu bu şirkete söylemem lazım. Çünkü bunu söylemeye yetkili bir kişi olarak söylüyorum. Çocukluğumdan beri yaşadığım, büyüdüğüm, seyyar satıcılık yaptığım bu yerde her şeyi yaşayarak söylüyorum bunu. Acıtıyor. Alakasız yerlere büyük paralar karşılığında tatile gidiyoruz ama cennetimizin işgal edilmiş alanlarını turizm adı altında kullanmamızı engelleyen bir sistemin içinde yaşıyoruz. “Tarihi, kültürü, doğal güzellikleri, müziği, edebiyatı, gastronomi ve tiyatrosu gibi akla gelebilecek her özelliği barındıran muhteşem ve sıra dışı bir ülkeyiz” dedi. İşbirliğinin önemine dikkat çekti
Kentin kalkınmasında iş birliğinin önemine değinen Başkan Tugay, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bu toplantının TARKEM gibi bir kurumun ev sahipliğinde yapılmasını çok değerli buluyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak sürdürülebilirliği, verimliliği, sosyal adaleti, ekolojinin tüm boyutlarını ve sahip olduğumuz kültürel mirası korumayı hedefleyen bir yönetim anlayışıyla çalışacağız. Bunu adım adım yapalım ve oluşturalım. Sorunlara sadece dar açıdan yani ne anahtar deliğinden, ne de panjurdan bakarak değil, 360 dereceden bakıp her şeyi değerlendirerek karşılaşıyoruz. 5 yıllığına seçilen bir cumhurbaşkanı gibi değil, şehrin 50, 100 yılını görerek, hesaplayarak bir yerel yönetim örneği göstereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim için herkesin katılımı değerlidir. Bu yolda birlikte yürümekten onur ve mutluluk duyacağız. ” “Fark yaratacak işler yapmayı hedefliyoruz”
Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, İzmir'de yeniden sanatın, kültürün ve ticaretin merkezi olan Kemeraltı, Konak hayaliyle yola çıktıklarını söyledi. Çalışmada emeği geçen herkesin çok değerli olduğunu belirten Mutlu, 5 yıl içinde Konak'ta dikkat çekici çalışmalara imza atmayı hedeflediklerini söyledi. Özel sektöre yatırım çağrısı
TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, yeni işbirliklerine fırsat yaratmayı hedeflediklerini belirterek, şunları söyledi: “Kemeraltı'nı günde 300 bin kişi ziyaret ediyor. Bölgede 10 bin tüccarın yaşadığı 3 bine yakın tarihi bina bulunuyor. Bu kapsamda özel sektörün de devreye girmesini istiyoruz. Bir şekilde bu bölgedeki yatırımlarını yönetmeli ve Kemeraltı'nın da içinde bulunduğu tarihi liman kenti İzmir'le ilgili dosyamız ICOMOS'a gönderilmeli ve bu bölge UNESCO dünya mirası listesine alınmalı.”“İzmir’i kazanmaya geldik”
Impact Yatırım Danışma Kurulu Türkiye Başkanı Şafak Müderrisgil, yeni bir şey söylemek ve İzmir'i kazanmak için geldiklerini belirterek, şunları söyledi: “Biz kendimizi bir yuvarlak masa olarak görüyoruz. Yuvarlak masada herkes eşit şekilde oturuyor. Herkesin söz hakkı vardır. Kamu, özel ve kar amacı gütmeyen sektörlerle masada politika önerileri oluşturarak başladık. Yeni kavramları uygulamak için onları çerçevelemeniz gerekir. Bu hedefe ulaştığımızı söyleyebilirim. İzmir'de ilk defa TARKEM ile seyahat ediyorduk. “TARKEM'le gurur duyuyoruz” dedi. “İzmir avantajlı bir şehir”
İzmir gibi avantajlı bir şehirde yaşadıklarını vurgulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDOĞA Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Onur Eryüce, şöyle konuştu: “16 limanımız ve 75 ülkeye direkt uçuş yapan bir havalimanımız var. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda elimizde birçok fırsat var. Dünyamız çok hızlı bir teknolojik dönüşümden geçiyor. “Bu dönüşüme ayak uydurabilir ve bundan faydalanabilirsek zengin olacağız” dedi. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir