Nahçivan'ın efsaneleriyle ünlü simgesi: Yılandağ

Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde yer alan efsaneleriyle ünlü Yılandağ, bu bölgenin en popüler turistik mekanları arasında yer alıyor. Efsaneye göre Büyük Tufan sırasında Nuh'un gemisi bu dağa çarpmış ve yoluna devam etmiştir.

REKLAM

Yılandağ, Azerbaycan'ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin sembollerinden biridir.

Orta Çağ'da insanlar bu dağın eteklerinde yaşıyordu. Yılandağ insanlar için her zaman gizemli bir yer olmuştur ve yöre halkı bu yer hakkında her türlü efsaneyi yazmıştır.

**Galina Polonskaya, euronews: **”Burası yılan dağı olarak biliniyor. Efsaneye göre iyi insanlar burada saklanıyor, kötü insanlar ise yılanların saldırısına uğruyor. Ancak yöre halkı bu bölgede yaşayan bir yılan olmadığını söylüyor. dağ.”

Bir başka efsaneye göre ise Nuh'un gemisi bir fırtınanın ardından bu dağa çarpmış ve dağ ikiye bölünmüştür.

**Veli Bakhshaliyev, Tarihçi: **”Efsaneye göre Nuh'un Gemisi Yılandağ'ın şeklini değiştirmiş ve o anda Nuh karaya yaklaştıklarını fark etmiş. İnanışa göre Nuh'un gemisi buraya çarptıktan sonra 100 kilometre yol kat ederek ulaşmış. daha yüksek bir dağın zirvesi.”

Yılandağ yakınındaki bir tepeden dağın eşsiz manzarasını görebilirsiniz. Ama önce tarih merdiveninin iki bin basamağını tırmanmamız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir