28 yaşındaki Fransız aşırı sağcı politikacı Jordan Bardella kimdir?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ittifakını ciddi bir yenilgiye uğratan aşırı sağ partinin lideri Jordan Bardella, takipçileri tarafından “dönüştürücü bir figür” olarak tanımlanan, henüz 28 yaşında, karizmatik bir genç. .

REKLAM

2022 yılında Ulusal Ralli'nin (RN) liderliğini devralan Jordan Bardella, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un merkezci ittifakının iki katı oy alarak Avrupa seçimlerinde önemli bir etki yarattı.

Bardella, “Vatandaşlarımız değişim isteklerini dile getirdi” dedi.

“Emmanuel Macron bu gece zayıflamış bir başkan.”

1995 yılında Paris'in bir banliyösünde İtalyan göçmen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bardella, siyasi kariyerinde hızlı bir yükseliş yaşadı. 2005 yılında Fransa'nın banliyölerinde çıkan şiddetli ayaklanmalardan etkilenerek 17 yaşında Marine Le Pen'in aşırı sağcı RN partisine katılarak siyasete girdi.

İki yıl sonra coğrafya çalışmalarını yarım bırakarak siyasete atıldı. Bölge meclis üyesi, parti sözcüsü ve başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra henüz 23 yaşındayken 2019 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde RN'nin bir numaralı adayı oldu.

Kasım 2022'de Marine Le Pen'in yerine aşırı sağ partinin başkanlığına seçildi. Ertesi yıl üst üste ikinci kez RN'nin lider adayı seçildi ve uzun yıllar boyunca partinin liderliğinde kalması bekleniyor.

Bardella, Le Pen ailesinin üyesi olmayan ve göçmen karşıtı RN partisine liderlik eden ilk kişi oldu.

Marine Le Pen, partiyi radikal ve aşırı sağ kanattan uzaklaştırmak için 2011 yılında babasını partinin başına atadı ve 2015 yılında onu partiden ihraç etti.

Son iki cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci olan Le Pen'in parlamentoda partinin liderliğini sürdürmesi ve 2027'de yeniden aday olması ve Fransa'nın cumhurbaşkanı olması bekleniyor.

Ancak genç halefi, daha genç bir kitlenin partiye oy vermesini sağlayarak büyük bir ilgi görüyor. Bardella'nın dikkatli dili, bir zamanlar başkentin batısındaki zengin bir bölgedeki bir kaleden Jean-Marie Le Pen tarafından yönetilen RN'nin imajının iyileşmesine yardımcı oldu. Medyada, televizyon programlarında kişiliğini ortaya koydu ve genç seçmenlerin dikkatini çeken popüler müzik, ses efektleri ve video klipleri kullanarak sosyal medyada oldukça popüler oldu. Bir milyondan fazla takipçisinin olduğu TikTok'u siyasetten uzaklaşmış gençlere ulaşmak için bir araç olarak kullandığını söylüyor.

RN'nin Avrupa seçimleri için önde gelen adayı Bardella, ulusal sınır kontrolleri uygulayarak göçmenlerin serbest dolaşımını kısıtlamak ve AB iklim kurallarını geri çekmek için kampanya yürüttü.

Parti artık AB'den ve Avro Bölgesi'nden ayrılmak istemiyor, AB'yi içeriden zayıflatmayı hedefliyor. Seçimden önce televizyonda yayınlanan bir tartışmada AB'nin sonunu getirmekle suçlanan Bardella, kendisini geri iterek şöyle dedi: “Ben Avrupa'ya karşı değilim. Avrupa'nın işleyiş şekline karşıyım.”

Seçimlerin ardından Avrupa'da büyük bir güç merkezi olmayı hedefleyen Bardella, aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinden uzaklaştı ve bir dizi tartışmanın ardından artık Avrupa'daki grupla ittifak kurmayacağını açıkladı. seçimler. Parlamento.

Bir AB şüphecisi olarak hiçbir Avrupa Parlamentosu raporunu imzalamaması ve parlamento komitesi toplantılarının dörtte üçünü kaçırması şaşırtıcı değil.

Onu eleştirenler onu önemli siyasi meselelerle uğraşmak yerine kamuoyundaki imajını iyileştirmeye çalışmakla suçluyor.

Aşırı solcu Avrupalı ​​milletvekili Manon Aubry, Bardella'yı son beş yılda Avrupa Parlamentosu oturumlarına katılma konusunda sık sık ihmal ettiğini öne sürerek “hayalet milletvekili” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir