AB, para karşılığında vize satmakla suçlanan Polonya'dan açıklama istedi

Yasadışı göçü engellemek için Belarus sınırına duvar ören Polonya'da hükümet, para karşılığında vize dağıtmakla suçlanıyor.

REKLAM

Avrupa Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Polonya hükümetine para karşılığında vize verildiği iddialarına ilişkin “açıklama” isteyen bir mektup yazdı.

Komisyon sözcüsü, “Bu iddialar son derece endişe verici ve AB yasalarına uyum konusunda soru işaretleri yaratıyor” dedi.

Johansson'un kamuya açıklanmayan mektubunda 3 Ekim'e kadar bir dizi “ayrıntılı soruya” yanıt verilmesi isteniyor.

Polonya Dışişleri Bakanlığı ve yurtdışındaki temsilcileri, Afrika ve Asya'dan gelen göçmenlere olağanüstü meblağlar karşılığında hızla vize verilmesine olanak tanıyan yasadışı bir sistem oluşturmakla suçlanıyor.

Schengen Bölgesi üyesi Polonya tarafından verilen vize, sahiplerine İsviçre ve İzlanda'nın yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ile kara sınırı olan Meksika dahil olmak üzere Avrupa çapında 27 ülkeye ücretsiz giriş hakkı veriyor.

Polonya basınında çıkan haberlere göre, 2021 yılından bu yana her biri binlerce dolar değerinde rüşvet karşılığında 250.000 civarında vize verildi. Polonya vizesi, başka bir ülkeye taşınmadan önce bir ara adım olarak görülüyor.

Polonya haber portalı Onet'in ortaya çıkardığı bir vakada, bir grup Hintli vize için yaklaşık 40.000 dolar ödedi. Bir Bollywood filmi üzerinde çalışıyormuş gibi yapan grup önce Polonya'ya, ardından Amerika'ya uçtu. Hong Kong, Tayvan, Suudi Arabistan, Singapur, Filipinler, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının da şişirilmiş ücretler ödediğine inanılıyor.

İktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) partisi usulsüzlüklerin varlığını kabul etti, ancak sorunun boyutunun medyada bildirilenden çok daha küçük olduğunu savundu. Hükümet yurt dışındaki tüm konsolosluklarda denetim başlattı, bazı Dışişleri Bakanlığı yetkililerini görevden aldı ve vize başvurularını yürüten dış hizmetlerle olan sözleşmeleri feshetti.

Görevden alınan dışişleri bakan yardımcısı ve konsolosluk işleri başkanı Piotr Wawrzyk, intihara teşebbüs şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Başsavcı, yedi kişi hakkında yolsuzluk ve hızlandırılmış vize programına katılım suçlamasıyla iddianame hazırladı.

Muhalefet lideri Donald Tusk, iddia edilen yolsuzluğun “muhtemelen Polonya'da 21. yüzyılın en büyük skandalı” olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir