ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Kiev'e destek ziyareti: yeni yardım yolda

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın saldırıları yoğunlaşırken ülkesinin Kiev'e desteğini göstermek için Ukrayna'yı ziyaret etti.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Kiev'e habersiz bir diplomatik ziyarette bulundu.

Ukrayna'ya Amerikan desteği konusunda güvence vermek amacıyla Kiev'de Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir araya gelen Blinken, “Zor bir dönemden geçtiğimizin farkındayız.” dedi.

Ziyaret, ABD Kongresi'nin Ukrayna'ya yapılacak 60 milyar dolarlık yardımı da içeren uzun süredir ertelenen dış yardım paketini onaylamasının ardından gerçekleşti.

Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana dördüncü kez Kiev'de bulunan Blinken, yeni paketten gelen yardımın “artık yolda” olduğunu söyledi; Bir kısmının Ukrayna'ya ulaştığını kaydetti.

Ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, ABD'nin Ukrayna'ya silah sevkiyatını “gerçekten hızlandırmaya çalıştığını” söyledi. Sullivan, “Şu anda hareketli malzemeler açısından gösterilen yoğunluk seviyesinin 10 üzerinden 10 olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Yetkililer, Başkan Joe Biden'ın geçen ayın sonlarında yardım paketini imzalamasından bu yana yönetimin 1,4 milyar dolar kısa vadeli askeri yardım ve 6 milyar dolar uzun vadeli destek açıkladığını söyledi.

CBS televizyonunda konuşan Blinken, “Hiçbir yere gitmiyoruz. Aynı şey Ukrayna'yı destekleyen 50'den fazla ülke için de geçerli. Bu devam edecek ve eğer Putin Ukrayna'dan ve destekçilerinden daha uzun süre dayanabileceğini düşünüyorsa yanılıyor.” dedi. dedi.

Gece treniyle gitti

Blinken ile birlikte Polonya'dan gece treniyle seyahat eden üst düzey bir ABD'li yetkili, bakanın iki günlük ziyareti sırasında görüştüğü Ukraynalı liderlere ve sivil toplum temsilcilerine “güçlü bir güvence sinyali” göndereceğini söyledi.

Yetkili, topçu silahlarının, hava savunma önleyicilerinin ve uzun menzilli balistik füzelerin bir kısmının cepheye teslim edildiğini kaydetti.

Sullivan, Biden yönetiminin üst düzey yetkilileri ve Ukraynalı ulusal güvenlik yetkililerinin “cephedeki durum ve yardım” konusunda bir telefon aldıklarını söyledi.

“Vatansever bir hava savunma sistemine ihtiyacımız var”

Zelenskiy, hafta sonu Ukrayna'nın doğu ve kuzeydoğusunda sınır yakınlarında “şiddetli çatışmalar” yaşandığını ve Rusya'nın önemli bir kara saldırısını püskürtmeye çalıştıklarını söyledi.

Rusya yakın zamanda kuzeydoğu Kharkiv bölgesine ve doğu Donetsk bölgesine doğru ilerledi. Her iki taraf da büyük ölçüde uzun menzilli saldırılarla meşgul.

Zelenskiy, Blinken'e Ukrayna'nın Kharkiv'i korumak için acilen iki Patriot hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Üst düzey ABD'li yetkili, son dönemdeki bazı aksaklıklara rağmen Ukrayna'nın hala önemli zaferler elde edebileceğini söyledi.

Ukrayna'nın “muazzam bir baskı altında” olduğunu kabul eden yetkili, ABD ve diğer Batılı ülkelerden gelen yeni yardımlar artmaya başladıkça Ukraynalıların “özgüvenlerini artıracaklarını” söyledi.

Ukraynalı komutanlara ve analistlere göre Kremlin güçleri, ABD ve Avrupalı ​​ortaklarından gelen büyük miktardaki yeni askeri yardım Kiev'e ulaşmadan önce Ukrayna'nın zayıf noktalarından yararlanmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir