Adalar Belediyesi, Madam Marhta Körfezi yarışının iptalini talep etti – Son Dakika Siyasi Haber

Adalar Belediye Başkanı Ali Ercan Akpolat, son dönemde tartışma konusu olan Heybeliada Sanatoryumu-Çam limanı ve Madam Martha Koyu ile ilgili açıklama yaptı. Akpolat, Vakıflar Genel Müdürlüğü 2. İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün, doğal sit alanı koruma altına alınan ve kıyı erozyonunu önleyen yoğun oksijen üreten deniz çayırlarına sahip Madam Martha Körfezi için açtığı kiralama ihalesinin iptalini Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne iletti. başvurduklarını duyurdukları yavrulara korunaklı bir alan oluşturuyorlar. Akpolat, doğal yapıya ve ekosisteme zarar veren her türlü girişime karşı olduğunu vurgulayarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yaptığı talebin reddedilmesi halinde hukuki yola başvuracağını vurguladı.

ÇAM LİMANI'NDA SON DURUM

Sözcü'ye Heybeliada sanatoryumunun daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildiğini, açılan davalar sonrasında atama kararının iptal edildiğini hatırlatan Akpolat, itiraz başvurusunun reddedilmesinin ardından kararın kesinleştiğini belirtti. Heybeliada Çam Limanı'nın da Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildiğini belirten Akpolat, şöyle konuştu: “Mülkiyeti işgal edenlerin açtığı yürütmeyi durdurma talebiyle iptal davalarında İdare Mahkemesi, 'mali'nin yürütmenin durdurulması taleplerini reddetti. uygulamak. “Bu noktada söz konusu mülkler işgalden kurtarılmış olup, nüfus ve varlıkların tahliyesi ilgili kamu idareleri tarafından 25 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirilmiştir” dedi.

BELEDİYEDEN GÖREV TALEP EDİLECEK

1. Derece Korunan Doğal Alan içerisinde yer alan Çam liman bölgesinin kesin planda “park” fonksiyonunda kaldığını belirten Akpolat, şöyle konuştu: “Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı öncesinde alınan veya verilecek tahsis kararları Kesinleşmiş olması da kanuna aykırıdır. Ayrıca yönetmeliğe göre kıyı alanlarının tahsisi de mümkün değildir. Her ne kadar Belediyemiz daha önce sanatoryumun bulunduğu yerin ve Çam liman bölgesinin kamuya tahsis edilmesini talep etmişse de. “Bu aşamadan sonra söz konusu alanların ortak çıkarlar doğrultusunda kamu hizmetlerinde kullanılması ve ada halkının kullanımına sunulması, hukuki ve idari olarak belediyemize tahsis edilmesi konusunda gerekli girişimlerde bulunulmaya devam edilecektir. Prosedürler tarafımızca titizlikle takip edilmektedir” dedi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir