Almanya, Rusya adına casusluk yaptıkları iddiasıyla 2 kişiyi tutukladı

Almanya, Rusya adına casusluk yapmak ve Ukrayna yardımını baltalamak için sabotaj planlamak suçlamasıyla iki kişiyi tutukladı

REKLAM

Federal savcılıktan yapılan açıklamaya göre, tutuklananlar Ukrayna'ya yapılan yardımı sabote etmek ve ABD askeri tesisleri de dahil olmak üzere potansiyel hedeflere saldırı planlamakla suçlanıyor.

Açıklamada, Bavyera bölgesinin Bayreuth kentinde tutuklanan kişilerin kimliğinin “Dieter S.” olduğu belirtildi. ve “Alexander J” olarak anılacaktır.

Açıklamada, Dieter S.'nin Ekim ayından bu yana Rusya istihbaratıyla bağlantılı bir kişiyle Almanya'da olası sabotaj eylemlerini görüştüğü ve asıl amacın Almanya'nın Ukrayna'ya askeri desteğini baltalamak olduğu belirtildi.

Şüpheli, ifadesinde Almanya'daki askeri ve endüstriyel tesislerin kullandığı altyapıya saldırı ve kundaklama planladığını itiraf etti.

Şüphelinin ABD askeri tesisleri de dahil olmak üzere potansiyel hedefler hakkında istihbarat topladığı belirtildi.

Alexander J., Mart ayından bu yana Dieter S.'ye yardım etmekle suçlanıyor.

Dieter S. ayrıca hassas bölgeleri araştırmak, askeri teçhizatın fotoğraf ve videolarını çekmek ve bu bilgileri iletişim halinde olduğu istihbarat görevlisine iletmekle de suçlanıyor.

Almanya'daki Amerikan üssü

Alman hakim Dieter S.'nin tutuklu kalmasına karar verdi. Alexander J. bugün ilk kez kapalı duruşmayla hakim karşısına çıkacak.

Dieter S. aynı zamanda Aralık 2014 ile Eylül 2016 arasında doğu Ukrayna'nın Donetsk bölgesindeki Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin silahlı bir birliğine üye olmakla da suçlanıyor.

Almanya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra Kiev'in ikinci büyük silah tedarikçisi konumunda. ABD'nin Almanya'da geniş bir üssü var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir