Ankara'da 300 ton “sahte gıda ürünü” ele geçirildi – Son Dakika Türkiye Haberleri

Ankara İl Jandarma Komutanlığı ve Ankara İl Tarım Müdürlüğü tarafından İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde akşam saatlerinde gıdada sahtecilik operasyonu düzenlendi.

Operasyonda 300 tona yakın sahte gıda malzemesi ele geçirildi. Üretim sahasında yapılan incelemelerde, son kullanma tarihi geçmiş ve küflü ürünlerin geri dönüştürülerek piyasaya sunulmaya hazırlandığı görüldü.

Bunun yerine peynirin mısır unu kullanılarak üretildiği tespit edildi. Hijyenik olmayan ortamda üretilen gıda ürünlerinin sahte etiketlerle satıldığı tespit edildi.

VALİ ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

Ankara Valisi Vasip Şahin operasyonun ardından bir açıklama yaptı.

Vali Şahin, Ankara'da üretilen sahte gıdaların vatandaşlara satılma ihtimaline karşı kolluk kuvvetleri ve Tarım İl Müdürlüğü'nün son dönemde çok ciddi kontrol ve denetimler yaptığını belirterek, şöyle konuştu: “Yıl başından bu yana Jandarma ve Tarım Müdürlüğü ekiplerimizce gerçekleştirilen 6 ayrı operasyonda yaklaşık 150 ton bozuk veya sahte gıda ele geçirildi ve sorumlular adalet önüne çıkarıldı. Ele geçirilen ürünler genel olarak satış yerlerinde arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaların ardından bugün iş yerinde ciddi bir bulgu ortaya çıktı: 300 ton civarında sahte gıda, peynir, zeytin, vb. malzemelere el konulmuştur. Doğal olarak gerekli tedbirler alınarak bozulan yiyecekler derhal imha edilecektir. “Arkadaşlarımız tarafından kamyonlara yüklenerek işlenmek üzere ilgili yerlere götürülmüştür.” dedi.

“İLGİLİ BİRİMLERİMİZ VATANDAŞLARIMIZIN ŞİKAYETLERİNE AÇIKTIR”

Vali Şahin, vatandaşlara bozuk, son kullanma tarihi geçmiş ve sahte gıda yedirecek kadar acımasız olan kişilere karşı mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

Vali Şahin, bundan sonra kolluk kuvvetleri ve gıdadan sorumlu yetkili kurumların pazarları, tüm satış noktalarını ve üretim yerlerini sık sık denetlemeye devam edeceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlardan ricamız şudur: Ucuz gıdalara, özellikle internet ve sanal medyada satılanlara dikkat edin. Eğer gerçekten fahiş bir fark varsa bunu şüpheyle karşılamalı ve yetkili makamlardan test istemeli ve Gerektiğinde laboratuvarlarda.

Vatandaşlarımızın herhangi bir sebeple aldatılmasından, sağlıklarının tehdit altına alınmasından ve tehlikenin azaltılmasından çok rahatsızız, gereğini yapıyoruz. Vatandaşlarımız lütfen bu konuyla ilgili bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Hem kolluk kuvvetlerimiz hem de gıda ile ilgili birimlerimiz vatandaşlarımızın her an şikâyetlerine açıktır. Her zaman yardıma hazırlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir