Antalya Büyükşehir Belediyesi Yavaş Şehir girişimini başlatıyor – GÜNDEM

Antalya Büyükşehir Belediyesi, marka değeri taşıyan ve seçkin ziyaretçilerin tercih ettiği uluslararası belediyeler birliği Cittaslow (Yavaş Şehirler) ağına katılmak için çalışma başlattı. Büyükşehir Belediyesi, sessiz şehirler ağına üye olmak isteyen ilçe belediyelerine yönelik de destek çalışmaları yürütecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 1999 yılında İtalya'da kurulan ve şu anda dünya çapında 33 ülkede 296 şehri bulunan uluslararası belediyeler birliği Cittaslow (Sivil Şehirler) Ağı'na üye olmak için çalışmalara başladı. Cittaslow Metropolis Ağına katılım yol haritasını belirlemek amacıyla ağa üye olmak isteyen ilçe belediyelerinin temsilcileriyle eğitim toplantısı düzenlendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Danışmanı Lokman Atasoy, Dış İlişkiler Daire Başkanı Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı Güç ve belediyenin önemli temsilcileri katıldı.

ULUSLARARASI ALANDA KATKI BÜYÜK

Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Lokman Atasoy, dünya kenti Antalya'nın uluslararası alanda daha iyi tanıtılması için farklı platformlara katılmanın önemli olduğunu söyledi. Yavaş Şehirler Ağı'nın çevre, altyapı ve kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde etkili olduğunu belirten Lokman Atasoy, şöyle konuştu: “Tarım ve turizm gibi yerel ürünlerin desteklenmesi, kültürün yaşatılması gibi konularda; Ekonomik, çevresel ve sosyal alanlarda sürdürülebilirlik felsefesini benimseyen bu ağa önem veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi'nin Cittaslow Metropol girişiminin yanı sıra Yavaş Şehir niteliğini karşılayan mahallelerimizin de bu ağa dahil olmasını destekliyoruz. Türkiye'nin 25 Cittaslow üyesi var. Amacımız büyükşehir belediyemizin ve Antalya'nın üç ilçesinin bu ağa katılması. Marka şehirler yaratmak için bu ağın içinde yer almalıyız. Turizm sadece fuarlarla olmuyor. “Bu ağlar uluslararası sahneye büyük katkı sağlıyor” dedi.

VAKA ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ

Eğitim sırasında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Cittaslow yolunun sunumu yapıldı. Yavaş Şehir şehirleri ve Türkiye'deki örnek çalışmaların da değerlendirildiği toplantıda, Yavaş Şehir Ağı'na 2023 yılında katılan Finike Belediyesi'nin üyelik süreci de paylaşıldı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir