Araştırma: Yapay zeka, siyasi eğilimleri yüzlerden tahmin edebiliyor

Uzmanlar, yüz tanıma teknolojilerinin mahremiyet açısından ciddi bir tehdit oluşturduğu konusunda uyarıyor.

REKLAM

Araştırmacılar, yapay zekanın yüz görüntülerinden yola çıkarak kişinin siyasi yönelimini başarılı bir şekilde tahmin edebildiğini ortaya çıkardı.

Uzmanlar, yüz tanıma teknolojilerinin “önceden düşünüldüğünden daha tehditkar” olduğu ve “ciddi gizlilik sorunları” oluşturduğu konusunda uyarıyor.

American Psychologist dergisinde yayınlanan çalışma, bir algoritmanın bir kişinin siyasi görüşlerini doğru bir şekilde tahmin etme yeteneğinin “iş görüşmelerinin iş başarısını tahmin etme yöntemiyle aynı düzeyde” olduğunu iddia ediyor.

Çalışma kapsamında 591 katılımcı siyasi yönelimle ilgili bir anket doldurdu ve yapay zeka bu yanıtları bir veri tabanıyla karşılaştırdı.

Araştırmanın baş yazarı Michal Kosinski, Fox News Digital'e bulguların yüz tanıma teknolojisi hakkında “ihtiyati uyarı” olduğunu söyledi.

“Algoritmaların hızlı ve ucuz bir şekilde milyonlarca kişiye kolayca uygulanabileceğini” iddia eden Kosinski, “Sanırım insanlar sadece bir fotoğraf yayınlayarak ne kadar çok şeyi açığa çıkardıklarının farkında değiller.”

Stanford Üniversitesi İşletme Enstitüsü'nde örgütsel davranış alanında doçent olan Kosinski, “İnsanların cinsel yönelimlerinin, siyasi yönelimlerinin ve dini görüşlerinin korunması gerektiğini biliyoruz” dedi. Geçmişte herhangi birinin Facebook hesabına giriş yapıp, örneğin siyasi görüşlerini, beğenilerini ve takip ettikleri sayfaları görebiliyordunuz. “Fakat Facebook bunu yıllar önce kapattı” dedi.

Kosinski, “Facebook size fotoğraflar gösteriyor ve çalışmamız bunun bir dereceye kadar size siyasi yöneliminizin ne olduğunu söyleme anlamına geldiğini gösteriyor” dedi.

“Kişisel mahremiyete yönelik potansiyel risk”

Araştırma için katılımcıların görüntüleri kontrollü bir şekilde toplandı. Katılımcılar “siyah bir tişört giydiler. Tüm mücevherleri çıkardılar ve gerekirse yüzlerini tıraş ettiler. Saçları kafa bandı kullanılarak geriye çekildi.” Daha sonra VGGFace2 yüz tanıma algoritması görüntüleri inceledi.

Yazarlar, bulgularının “akademisyenlerin, halkın ve politika yapıcıların yüz tanıma teknolojisinin potansiyel kişisel gizlilik risklerini fark edip ele almalarının aciliyetini” vurguladığını yazdı.

Çalışma, “Bulgularımız, yaygın biyometrik gözetim teknolojilerinin önceden düşünülenden daha tehditkar olduğunu gösteriyor” diye uyarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir