“Atatürk Havalimanı'na sosyal kompleks” talebi Meclis gündeminde: “Hangi şirketler yaptı?” – Son dakika siyasi haberler

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Zeynel Emre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yanıt talebiyle TBMM Başkanlığı'na sunulan soru gerekçesinde, Atatürk Havalimanı dönüşüm projesinin öncelikli hedef olduğunu belirtti. AKP iktidarının İstanbul'un tarihi ve kültürel yapısına yönelik vahşi saldırılarını belirterek, “Söz konusu proje, 'AKP'nin kamu kaynaklarını israfının ve Cumhuriyet değerlerine karşı çıkışının en önemli yansımalarından biridir'' dedi.

Atatürk Havalimanı'nın “Millet Bahçesi” adı altında havalimanı kimliğinden çıkarılması ve sonrasındaki dönüşümlerin “ben yaptım, oldu” anlayışıyla şeffaf olmayan bir şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Emre, bunun da planlı olduğunu hatırlattı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin söz konusu yerleşkeye taşınması yönünde karar aldıklarını ifade ederek, fakülte için birçok bölümün ayrıldığını sözlerine ekledi. Binaların amacına uygun olarak inşa edilmesinin gündeme geldiğini kaydetti.

KOMPLEKS İNŞA EDİLMİŞ Mİ?

CHP'li Emre önergesinde Bakan Özhaseki'ye Atatürk Havalimanı'na ilişkin şu sorular soruldu:

*29 Mayıs 2024'ten itibaren Atatürk Havalimanı'nın dönüşümü için kaç lira harcandı? Dönüşümü tamamlamak için harcanması beklenen toplam maliyet nedir?

*Atatürk Havalimanı'ndaki yıkım, söküm ve yapım işini hangi firmalar üstlendi? Bugüne kadar yapılan çalışmalar ne ölçüde tamamlandı?

* Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin bazı birimlerinin Atatürk Havalimanı kampüsüne taşınması da mümkündür. Bu bağlamda Fakülteye ayrılan alanda sosyal kompleks oluşturmak mümkün müdür? “Varsa komplekse ne tür yapılar eklemeyi düşünüyorsunuz?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir