Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel: Pandemi anlaşmasının ertelenmesi üzüntü verici

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Michel, “Bir yandan hayal kırıklığına uğradım çünkü bir kararın verilmesini tercih ederdim. (…) Masanın etrafındaki bazı kesimlerde siyasi irade ve cesaret eksikliği vardı ve bu üzücü bir durum.” dedi. . Bir açıklama yaptı.

REKLAM

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, geçen hafta Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde salgınla ilgili küresel bir anlaşmaya ilişkin görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından girişimin Mayıs 2025'e ertelenmesini “üzüntü verici” olarak nitelendirdi.

Kasım 2020'de Paris Barış Forumu'nda önerilen pandemi anlaşmasını başlatanlar arasında yer alan Michel, şunları söyledi: “Bir yandan hayal kırıklığına uğradım çünkü bir kararın verilmesini tercih ederdim. (… ..) Bazıları Masanın etrafındakiler siyasi irade ve cesaretten yoksundu ve bu üzücü bir durum.” Bir açıklama yaptı.

Ancak Avrupa Konseyi Başkanı da Dünya Sağlık Asamblesi'nin bir sonraki yıllık toplantısına ertelenmesinin “makul” olduğunu belirterek, şunları söyledi: “AB'nin bu fikirden vazgeçmemesi gerekiyor. Artık bu uzatmanın sağlanması için mücadele etmeliyiz. Bir yıl içinde karar verme fırsatı olabilir” dedi.

Michel, “Salgının ardından öğrendiğimiz dersleri uluslararası bir çerçevede pekiştirmek önemli” dedi. dedi.

AB ülkeleri adına Dünya Sağlık Örgütü'ndeki müzakerelere liderlik eden Avrupa Komisyonu, sürenin uzatılmasını ileriye doğru olumlu bir adım olarak görüyor.

AB: Anlaşmaya varılacağına inanıyoruz

Sağlık Komiseri Stella Kyriakides yeni süreyi memnuniyetle karşıladı ve AB'nin “bu müzakerelere sıkı sıkıya bağlı kaldığını” söyledi.

Komisyon sözcüsü Stefan de Keersmaecker dün yaptığı açıklamada, bir anlaşmaya varılacağından emin olduğunu söyledi.

“Pandemi anlaşmasının kapsadığı konular geniş ve karmaşık, dolayısıyla bu müzakereler için daha fazla zamana sahip olmak son derece mantıklı.” Keersmaecker, AB'nin salgının ortaya çıkardığı eşitlik endişelerini gidermek için harekete geçtiğini söyledi.

Bağlayıcı olmayan uluslararası pandemi anlaşması, olası bir salgın öncesinde hazırlıklılığı ve müdahaleyi iyileştirmeye yönelik küresel tedbirlerin yanı sıra kuzey ve güney yarımküreler arasındaki eşitsizlikleri azaltmaya yönelik tedbirlerin benimsenmesini öngörüyor. Somut olarak, bölgesel tedarikin garanti altına alınması ve gelişmekte olan ülkelerin sağlık egemenliğinin desteklenmesi gibi konular anlaşma şartlarına örnek olarak gösteriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir