Bakan Şimşek açıkladı: Dünya Bankası'ndan 1,5 milyar dolar kaynak aldık – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin dış varlık akışını değerlendirdi.

Proje finansmanı çerçevesinde dış finansman kuruluşlarından ülke kurumlarına kaynak sağlamaya devam ettiklerini belirten Şimşek, Avrupa'nın açıkladığı 1,5 milyar avroluk finansman paketi kapsamında 500 milyon avroluk destek için mutabakat zaptı imzalandığını hatırlattı. Deprem bölgesi için İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD).

EBRD'nin ardından Dünya Bankası'nın da 3 projeye destek verdiği bilgisini veren Şimşek, şöyle konuştu: “Türkiye'nin ekonomik yol haritasına olan güven, bu yıl da dış kaynak akışının tüm hızıyla devam etmesini sağladı. Dünya Bankası ile verimli iş birliğimiz, 3 Ayrı proje kredileri verildi.” “Projeye 1,5 milyar dolar ayırdık. Söz konusu kaynak, Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin sağlanması ve işletmelerin yeşil dönüşüm sürecine destek sağlanması amacıyla kullanılacak.”

“YÖNETİM KURULU ONAYLANDI”

Şimşek, Dünya Bankası tarafından finanse edilecek yaklaşık 1,5 milyar dolar değerindeki 3 projenin Banka Yönetim Kurulu tarafından onaylandığının altını çizerek, söz konusu projeler hakkında bilgi verdi.

Şimşek, bu kapsamda öncelikle Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ (TKYB) ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası tarafından yürütülecek “Türkiye Dağıtılmış Enerji Piyasası Geçişini Hızlandırma Projesi” kapsamında TKYB ve TSKB'ye yaklaşık 697 milyon dolar sağlanacağını söyledi. Bank AŞ (TSKB). “Proje ile firmaların güneş paneli ve bataryalar aracılığıyla elektrik depolama sistemlerine yönelik yatırımları desteklenecek. Dolayısıyla yaratılan ekonomik büyüklüğün 1 milyar doları aşması bekleniyor” dedi.

Şimşek, yenilenebilir enerjiye yatırımın teşvik edilmesiyle Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin destekleneceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “İkinci olarak, Bakanlığımızca hayata geçirilecek 'Türkiye Sosyal Kapsayıcı Yeşil Dönüşüm Projesi' için yaklaşık 400 milyon dolar tutarında kredi sağlanacak. Kalkınma ajansları aracılığıyla Sanayi ve Teknoloji. Projeyle yeşil enerji arz güvenliği desteklenecek.” “Amaç geçişten olumsuz etkilenmesi beklenen sektörleri desteklemek” dedi.

“416 MİLYON DOLARLIK KREDİ VERİLECEK”

Bakan Şimşek, geçtiğimiz günlerde TKYB tarafından hayata geçirilecek “Türkiye Sanayi Emisyonlarının Azaltılması Projesi” için TKYB'ye 200 milyon euro ve 200 milyon dolar olmak üzere yaklaşık 416,7 milyon dolar tutarında kredi verileceğini açıklamıştı. Şimşek şunları söyledi:

“Proje ile KOBİ'lerin uygun şartlarda finansman sağlanarak daha yeşil üretim sistemlerine geçişleri desteklenecek. Dünya Bankası ile güçlü iş birliğimizi, sıfır emisyon hedefi doğrultusunda gerekli enerji dönüşümünü gerçekleştirmek için kararlılıkla sürdürüyoruz.” 2053 yılına kadar ülkemizin yeşil kalkınma hedeflerini ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırarak kapsayıcı bir yeşil dönüşümü sağlamayı hedefleyerek, “Mevcut dengeyi koruyarak, kaynaklarımızı daha verimli ve verimli alanlara yönlendirmeye devam edeceğiz.”

Şimşek, geçen yıl uluslararası kuruluşlar, kamu kuruluşları, ihracat kredi kuruluşları ve ticari kreditörler tarafından Türkiye'nin çeşitli sektörlerine sağlanan dış kaynak miktarının 8,8 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir