Başkan Büyükakın Lokomotiv Köy'de çocuklarla buluştu – GÜNDEM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sağlıklı nesiller yetiştirmek için her konuda titizlikle çalışmaya devam ediyoruz, Çocuklarımızın geleceğine faydalı tohumlar ekiyor. Büyükşehir İzmit Doğu Kışla Gençlik Parkı içerisinde yer alıyor “Mutlu Şehir, Mutlu Çocuk” sloganıyla kurulan Lokomotiv Çocuk Köyü'nde çocuklar kendilerini ve yaşamı özgürce keşfetmeyi amaçlıyor. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan Lokomotif Çocuk Köyünü ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, çocuklarla buluştu. Başkan Büyükakın'a Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık da eşlik etti.

'OY-NA-YA-LIM'

Doğu Kışla Parkı'ndaki Lokomotiv Çocuk Köyü'nde düzenlenen tanıtım programında çocuklar “Çık Dışarı Oyna”nın keyfini çıkardı. Etkinlikte; tiyatro gösterileri, Hacivat ve Karagöz, ibiş ve meddah gösterisi, sihirbaz gösterisi, tiyatro yarışmaları, tahta bacak ve hokkabazlık.

Programa katılan Başkan Büyükakın, Come Out to Play etkinliğinde çocuklarla buluştu. Başkan Büyükakın, etkinlikte çocuklara “Mutlu musunuz yoksa eğleniyor musunuz?” diye sordu. Çocukların hepsi hep bir ağızdan “Evet!” diye bağırdılar. Başkan Büyükakın daha sonra Lokomotiv Çocuk Köyü'nde eğitim seminerlerine katıldı.

3-6 YILLIK ÖĞRETİM ATÖLYELERİ

Çocukların kaliteli zaman geçirmesine ve gelişim alanlarını desteklemeye yönelik oyunlar, çocuklarda farklı duyuları harekete geçirerek fiziksel, sosyal, duygusal, dilsel ve bilişsel gelişimlerini destekler. Lokomotiv Çocuk Köyü, çocukların keşfetmesini teşvik etmenin yanı sıra merak duygularının da gelişmesine yardımcı olacak. Çocuk köyündeki şamandıralar, 10'ar kişilik gruplar halinde 3-6 yaş arası çocuklara yönelik 4 hafta, haftada 1 gün yapılacak bir aktivite olarak tasarlandı. Ayrıca her 4 haftalık istasyonun sonunda aile katılımı etkinliği düzenlenecektir. Çocukların gelişim özelliklerine göre 3-4 yaş ve 5-6 yaş gruplar halinde ayrı ayrı planlandı. Lokomotiv Çocuk Köyü şamandıraları; Şöyle organize edildi: Tasarımcıların küçük vagonu, Aşçıların küçük vagonu, Çevrecilerin küçük vagonu, Okuyucuların küçük vagonu, Ressamların küçük vagonu, Mucitlerin küçük vagonu, Mimarların küçük vagonu, Küçük müzisyenler. Atölyelerin amacı çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini, duygu ve düşüncelerini oyun terapisi yoluyla oyun yoluyla ortaya çıkarmalarına yardımcı olmaktır.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ

Lokomotiv Çocuk Köyü'nde ebeveynlere ve çocuklara yönelik psikolojik danışmanlık hizmetleri de verilecek. Çocuğun bireysel gelişiminin 3-6 yaş grubunun özelliklerine göre ilerleyip ilerlemediği değerlendirilecek, çocuğun aktardığı mesajlar doğru algılanacak ve herhangi bir davranışsal ya da duygusal sorun yaşanmasının önüne geçilecektir. Ayrıca ebeveynlere, çocuğun gelişim süreçlerini nasıl takip edecekleri, çocuklarla iletişim kurmakta zorlandıkları alanlarda nasıl davranmaları gerektiği ve çocuğa hangi alanlarda destek olmaları gerektiği konusunda eğitim verilmesi de planlandı. Lokomotiv Çocuk Köyü hakkında bilgi almak için 02623182726 Hayır'ı arayabilirsin.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir