Başkan Tugay: “İzmir ve Samsun kaderle birbirine bağlanan iki şehirdir” – GÜNDEM

Törende konuşan Başkan Tugay, İzmir'den Samsun'a selam getirdiğini belirterek, şunları söyledi: “İzmir ile Samsun birbirine sıkı sıkıya bağlı iki şehir; Atamızın istiklal mücadelesini başlatmak için ilk adımını attığı Samsun ve İzmir. kurtuluşunu ilan etti. Bu iki şehir Cumhuriyet değerlerine gönülden bağlıdır. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Müdürlüğü'nün Mayıs ayının 105'inci yılı nedeniyle düzenlediği törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Elbette bu her şeyden önce çok anlamlı bir dostluğun temsilidir” dedi. 19'uncu.
CHP Parti (PM) Meclis üyesi Nazan Güneysu, Samsun Milletvekili Murat Çan, Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ, Atakum Belediye Başkanı Serhat Türkel, CHP eski genel sekreteri ve eski Samsun milletvekili Neslihan Hancıoğlu. Tugay: “Şu anda yaşadığım onuru ve gururu anlatamam”
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, İzmir'den selamlar getirdiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Bunun büyük bir onur olduğunu hissettiğini belirten Başkan Tugay, şunları söyledi; “Bütün yoldaşlarım, dostlarım, cumhuriyetçilerim, Atatürkçülerim, Samsun halkım, tüm Türkiye’nin değerli vatandaşlarım. İzmir halkı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ailesi adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bana konuşma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Seçimlerden önce Samsun'daki dostlarımıza verdiğimiz sözü yerine getirmek için buradayım. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimin ilk günü olan 19 Mayıs'ta İzmirlilerin en samimi duygularıyla aranızda olmaya geldim. Şu anda yaşadığım onur ve gururu anlatamam. Çok onur duydum. İnsanların 'İzmir'den buraya geldik' dediğini görmek de çok güzel” dedi. “Belki de Atatürk ya da onun gibi birisi bir daha bu topraklara gelmeyecek.”
İzmir ve Samsun'un kaderle birbirine bağlanan iki şehir olduğunu vurgulayan Başkan Tugay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Atamızın bağımsızlık mücadelesini başlatmak için ilk adımı attığı Samsun ve kurtuluşunu ilan ettiği İzmir. Bu iki şehir Cumhuriyet değerlerine gönülden bağlıdır. Elbette bu her şeyden önce çok anlamlı bir dostluğun anlatımıdır. 105 yıl önce Atamız ve arkadaşları idealleri uğruna bir yolculuğa çıktılar. Bu mücadelenin sonunda bize Cumhuriyeti verdiler. Büyük idealler uğruna yapılan yolculuklar hiçbir zaman belli zaman dilimlerine ait değildir. Yüzlerce yıl, binlerce yıl dayanmaları gerekir. Bu mücadelenin kuşaktan kuşağa, kuşaktan kuşağa aktarılması gerekiyor. Tıpkı şimdi yaptığımız gibi. Ülkemizin aydınlığı, bağımsızlığı ve ilerlemesi için demokrasi, laiklik ve çağdaşlık için o gün başlattıkları kutlu yürüyüş, bugün bize miras kalan miras ve mücadeleyle devam ediyor. O gün o mücadeleyi verenlerin bize verdiği Cumhuriyetin nimetlerinden yararlanıyoruz. Biz de o medeniyeti ve demokrasiyi yaşıyoruz. Kendimizi daha da ileriye taşımak bizim sorumluluğumuzdur. Bu mücadele biz yaşadıkça devam edecek, arkamızda taşıdığımız bayrakla, Atatürk'ümüzün 19 Mayıs'ı armağan ettiği genç dostlarımızın, bu güzel insanların taşınmasıyla devam edecektir. Bayramınız kutlu olsun, 19 Mayıs'ınız kutlu olsun. “Sarı Saçlarım Mavi Gözlerim” şarkısında “Yine Samsun'dan geldin” diyordu, şunu hepimizin anlaması lazım; Atamızı çok seviyoruz, onu çok özlüyoruz ama o eşsiz bir insandı. Belki Atatürk ya da onun eşdeğeri bir daha bu topraklara gelmeyecek. Ama biz, bizden beklenen onurlu mücadeleyi kol kola, omuz omuza, onun bize bıraktığı mirası taşıyarak sürdürmeye devam edecek büyük bir millet olacağız. Kazanacağımıza inanıyorum. Umutsuzluğa, ümitsizliğe, pes etmeye ne yerimiz ne de niyetimiz var. Yaşasın 19 Mayıs bu duygularla! Yaşasın 19 Mayıs'ı yaratanlar! Yaşasın Samsun! Yaşasın İzmir, yaşasın Türkiye” dedi. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir