Başkan Tugay: Kültürpark'a artık bahar geldi – Son Dakika Kültür-Sanat->Kitap, Cumhuriyet'in Ege Haberleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve SNS Fuarcılık iş birliğiyle düzenlenen İzkitapfest – İzmir Kitap Fuarı başladı. 19-28 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında festival benzeri bir organizasyonla Kültürpark'ta okurlarla buluşacak olan İzkitapfest, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ın ev sahipliğinde açıldı. Kültürpark Lozan Kapısı iç kısmında gerçekleştirilen açılış töreninde Başkan Tugay, yazar Ahmet Ümit ile eski CHP Zonguldak ve İzmir Milletvekili Kemal Anadol'a plaket takdim etti.

TUGAY: “KİTAPLAR BİZİ DÜNYAYA AÇIYOR”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, şunları söyledi: “Bugün İzmir'in hazinesi Kültürpark'ın kapısından girdiğimizde geldiğimiz yer sadece Kültürpark değildi. Hepimiz zamanı ve mekânı aşan bir yolculuğa girdik. Öyle ki parkımızın sınırları genişledi; Tüm zamanları, coğrafyaları, evrenin sonsuzluğunu, dünyanın tüm hikayelerini kapsıyordu. İnsanlığın doğuşundan bu yana üretilen fikirler, duygular, durumlar, hikayeler, bilimin ve sanatın tüm yolu burada; Bugün Kültürpark'ın kapılarının içinde. Çünkü bugün kitap festivaline başlıyoruz. Çünkü kitaplar bizi dünyaya açıyor” dedi.

“HER ZAMAN KİTAPLA KALIN”

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yayınlarıyla yayıncılığa yeni bir soluk geldiğini belirten Başkan Cemil Tugay, şunları söyledi: “Röportajlar, imza günleri, konserler, danslar ve onlarca türde bini aşkın etkinlikle gerçek bir kitap festivali bizi bekliyor. pantomim gösterileri, müzikaller, tiyatrolar ve illüzyon gösterileri Lozan'dan 26 Ağustos'a kadar Kaskatlı Havuz'dan Basmane'ye ve Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'na kadar Kültürpark'ın her alanında doğayla iç içe bir edebiyat karşılaşması yaşayacağız. Kültürpark'ta fuar yaşamanın sevinci ve değeri Artık ülkemizdeki ilk fuar olan İzmir Enternasyonal Fuarı ile yaşadığımız bu geleneğe, “Kültürpark'ta” sloganıyla düzenlediğimiz İzkitap Festivali'ni de ekliyoruz. bahar”, artık Kültürpark'a bahar geldi Yazar Susan Sontag'ın dediği gibi: “Bir kitap, deniz feneri gibi, karanlıkta bize yol gösterir, içimize ışık tutar”. Kapılarınız kitaba her zaman açık olsun; Kitaplar yol göstericiniz olsun. “Her zaman kitapla kalın” diyerek sözlerini tamamladı.

ÜMİT: İZMİR'E YAZMADAN ÖLMEM

Sanat ve edebiyatın zorunlu tüketim malı haline gelmesi gerektiğini savunan İzkitap Festivali'nin onur konuğu Yazar Ahmet Ümit, şunları söyledi: “İzmir gibi Türkiye'nin çok önemli bir şehrinde Kitap Fuarı'nın onur konuğu olmak harika bir şey. Bana hep şu soru soruluyor: 'İzmir'i anlatan harika bir hikaye yazmayacak mısın?' İzmir'i yazmadan ölmem, merak etmeyin İzmir'le ilgili harika bir roman yazacağım, tarihi bir roman olacak ve elbette bu şehrin ilk şairi dediğimiz büyük Homeros'u konu alacak. Başka bir çözüm var mı dedi Homer?

TUGAY FUARI ZİYARET ETTİ

Açılışın ardından Başkan Tugay, Kültürpark'taki açık stantları gezdi. Pek çok yazar ve yayınevi Başkan Tugay'a kitap hediye etti. Fuarı geliştirip büyütmeye devam edeceklerini söyleyen Tugay, büyüdüğünde belediye başkanı olmak istediğini söyleyen fuar katılımcısı minik Poyraz ile de sohbet etti. Tugay, katılımcılara iyi fuarlar dileyerek İzmirlileri Kültürpark'a davet etti.

ÖNEMLİ İSİMLER İZKİTAPFEST'TE

Girişin ücretsiz olacağı İzkitap Festivali, 10.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. İzkitapfest'e aralarında Cumhuriyet Yayınları'nın da bulunduğu 350'ye yakın yayınevi, 50'ye yakın ikinci el kitap satıcısı ve onlarca kurum katıldı; Lozan'dan 26 Ağustos'a kadar Kaskatlı Havuz'dan Basmane'ye ve Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'na kadar Kültürpark'ın tüm alanlarına yayılan, doğayla iç içe bir edebiyat buluşmasına ev sahipliği yapın. İzkitapfest, sadece kitap alışverişiyle değil, röportajlar, konserler, yarışmalar, konserler ve imza günleri ile de ziyaretçileri için tam bir kültür şölenine dönüşecek. Yazarlar, şairler, illüstratörler, gazeteciler ve edebiyat dünyasından 800'ü aşkın önemli isim, binin üzerinde imza etkinliği ve söyleşiyle deneyimlerini paylaşacak. Sivil toplum kuruluşları ve bunlara üye yazarlar da özel olarak düzenlenen alanda İzmirli okurları ve kitapseverlerle buluşacak. Sahaf Caddesi ile Türkiye'nin en büyük ikinci el kitabevi katılımına ev sahipliği yapan fuarda, özel kitap müzayedesi de gerçekleştirilecek.

ONUR KONUĞU AHMET ÜMİT

İZELMAN A.Ş. KOSGEB ve KOSGEB'in desteğiyle yazarları, yayıncıları ve kitapseverleri bir araya getirecek olan İzkitap Festivali'nin “onur konuğu” yazarı, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ahmet Ümit'tir. Fuarda 20 Nisan günü saat 15.00'te Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'nda Ahmet Ümit'in hayatı ve eserlerinin anlatıldığı bir konferans düzenlenecek. Ahmet Ümit söyleşinin ardından kitaplarını imzalayacak. Aynı zamanda Ahmet Ümit'in “Sultanı Öldürmek” adlı romanından esinlenilen gizemli macera oyunu da İzkitapfest kapsamında katılımcılarla buluşacak.

ATATÜRK AÇIK HAVA TİYATROSU DEĞERLİ İSİMLERİ ağırlayacak

Bilim, düşünce ve edebiyat dünyasının değerli isimleri Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nda söyleşi ve imza etkinlikleri düzenleyecek. Cumhuriyet gazetesi ve Cumhuriyet yayınlarından yazarlar da kitapseverlerle buluşacak. Yazarlardan Mustafa Balbay 21 Nisan Pazar günü saat 16.00'da, Emre Kongar ve Zülal Kalkandelen 27 Nisan Cumartesi günü saat 14.00'te, Üstün Dökmen ise Pazar günü okurlarıyla buluşacak. 28 Nisan saat 14.00'te.

TARİHİ KONUŞUYORUZ

Akın Ersoy, Ersin Doğer, Erkin Başer, Melek Göregenli, Melda Yaman, Murat Tozan gibi İzmirli değerli akademisyenler, antik çağlardan günümüze şehrin hafızasına katkı sağlayan eserlerin yanı sıra, İzmir'deki tarihi eserleri de anlatacak. Röportajlarda kentin geçmişten günümüze tarihi anlatılıyor. Aynı zamanda TYS Başkanı Adnan Özyalçıner ve TYS İzmir temsilcisi Özer Akdemir'in katılımıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYS) 50. yıl dönümüne özel bir söyleşi gerçekleştirilecek. Kamu Hizmeti Derneği İzmir Şubesi işbirliğiyle hazırlanan “Ahmed Arif'in Hasreti” belgeseli ilk kez 21 Nisan'da saat 18.00'de Lozan Sahnesi'nde İzkitapfest'te gösterilecek.

23 NİSAN'DA İZKİTAPFEST'TE DE HEYECAN YAŞAYACAĞIZ

İzkitapfest aynı zamanda en büyük açık hava kitap fuarı olacak. Fuar, kitap almanın yanı sıra ailenizle katılıp eğlenebileceğiniz bir festival deneyimi de sunacak. İzkitapfest'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel etkinlikler de düzenlenecek. 10 gün için; Fuarda çocuklara yönelik konserler, masallar, bilgi yarışmaları, pantomimler ve illüzyonlar gibi çok sayıda farklı gösteri ve etkinlik de yer alacak.

ÇOCUKLARA ÖZEL ETKİNLİKLER, MÜZİKALLER, KONSERLER

23 Nisan haftası boyunca Kültürpark'ın her köşesinde büyük bir heyecan yaşanacak. Ana teması “Çocuk Edebiyatı” olan fuarda, 23 Nisan saat 15.00'te çim sahada Evrencan Gündüz konseri, 24 Nisan saat 19.00'da Atatürk Açıkhava Tiyatrosu'nda Rafadan Tayfa'nın müzikali, 24 Nisan saat 19.00'da ise Rafadan Tayfa müzikali yer alacak. Kral Şakir müzikali 26 Nisan saat 19.00'da ahşap sahnede 27 Nisan saat 12.00'de Şubadap konseri, saat 15.00'te çocuk tiyatrosu ve masal saati, saat 20.00'de siyah grup konseri, 28 Nisan köy tiyatroları gibi birçok etkinlik saat 14.00'te İMD ritim grubu, saat 15.00'te Geleceğin Dansı. Toplu gösteri saat 16.00'da gerçekleştirilecek.

FUAR SONBAHAR AYINDA İZMİR'DE

İlkbaharda Kültürpark'ın eşsiz doğasında festival atmosferinde gerçekleşecek olan İZKİTAP, sonbaharda 26 Ekim – 3 Kasım 2024 tarihleri ​​arasında Fuar İzmir'de gerçekleştirilecek ve yayınevleri ile yayın dünyasından değerli isimleri bir kez daha buluşturacak. . Edebiyat kitap severlerle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir