Biden'dan Netanyahu'ya: İran'a saldırırsanız desteklemeyiz

ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya “Washington, İsrail'in İran'a karşı olası karşı saldırısını desteklemeyeceğini” söylediği bildirildi.

REKLAM

Konuyla ilgili ABD yönetiminin üst düzey yetkililerinin görüşlerine yer veren CNN, Biden'ın yanı sıra diğer ulusal güvenlik danışmanlarının da İsrailli mevkidaşlarına aynı tavsiyeyi verdiğini bildirdi.

Sonuç olarak Biden, İran saldırılarının çok başarılı bir şekilde püskürtüldüğü ve Yahudi devletinin Tahran'a misilleme yapmasına gerek olmadığı mesajını Netanyahu'ya iletti.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Biden'ın Cumartesi gününü bir zafer olarak görmesi gerektiğini çünkü İran'ın saldırılarının başarısız olduğunu ve İsrail'in üstün askeri kapasitesini gösterdiğini söyledi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, yaptığı açıklamada, saldırılardan kaynaklanan geniş çaplı hasarı önleme yeteneğinin İsrail'in “askeri üstünlüğünün” bir işareti olduğunu ve bunun İran'ın “iddia ettiği askeri güç” olmadığının kanıtı olduğunu söyledi.

Kirby, CNN'e “Bu inanılmaz bir başarıydı” dedi. “Bu gerçekten İsrail'in askeri üstünlüğünü ve aynı derecede önemlisi diplomatik üstünlüğünü, bölgede ve dünya çapında dostlarının olduğunu ve onlara yardım etmeye istekli olduklarını gösterdi” dedi.

Netanyahu Biden'ı dinleyecek mi?

Başka bir Amerikalı yetkiliye göre, Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant'tan İran saldırısına olası herhangi bir yanıt konusunda Washington'u bilgilendirmesini istedi.

CNN, Amerikalı yetkililerin mevkidaşlarına, İran'a nasıl karşılık verileceği konusunda nihai kararın İsrail'e ait olduğunu vurguladığını, Biden'ın ise çatışmanın daha fazla tırmanmasını engellemeye çalıştığını bildirdi.

CNN, Netanyahu'nun Biden'ın tavsiyesine uyup uymayacağının açık bir soru olmaya devam ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir