Bilim adamları agresif beyin kanserine karşı yeni mRNA aşısı geliştirdi

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Aşı, kişiselleştirilmiş bir tedavi oluşturmak için hastanın tümöründen alınan hücreleri kullanıyor.

REKLAM

Dört hastayı kapsayan umut verici bir insan klinik deneyi, agresif bir beyin kanseri türü olan glioblastoma için yeni bir tedavinin yolunu açabilir.

ABD'deki Florida Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bağışıklık sistemini tümörü hedef alacak şekilde uyaran bir mRNA kanser aşısı geliştirdi.

Avrupa Birliği'nde her yıl yaklaşık 19 bin kişinin bu patolojiden etkilendiği tahmin ediliyor.

Glioblastoma tedavisine yönelik yaklaşım 2000'li yılların başlarından bu yana çok az gelişmiştir ve temel olarak kemoterapiye, radyasyon terapisine ve cerrahiye dayanmaktadır. Bu hastalığa yakalanan hastalar ortalama 15 ay hayatta kalıyor.

Ekip bu ayın başlarında bulgularını hakemli olarak değerlendirdi. Hücre dergisinde yayımlandı. Aşı, tedavisi zor kanserlerle savaşmak için bağışıklık sistemini kullanıyor.

Tedavide, Kovid-19 aşılarında kullanılana benzer mRNA teknolojisi kullanılıyor.

Aşı, kişiselleştirilmiş bir tedavi oluşturmak için hastanın tümöründen alınan hücreleri kullanıyor. Ayrıca hızlı bir bağışıklık tepkisi oluşturmak için yeni geliştirilmiş bir dağıtım sistemi içerir.

Araştırmanın liderlerinden Elias Sayour, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tek parçacıklar enjekte etmek yerine, soğan dolu bir torba gibi birbirini çevreleyen parçacık kümelerini enjekte ediyoruz. Bunu kanser bağlamında yapmamızın nedeni, bu kümeler bağışıklık sistemini bireysel parçacıkların yapabileceğinden çok daha derin bir şekilde uyarır.”

bağışıklık sistemini tümöre yönlendirmek

Bilim adamları, her hastanın ameliyatla çıkarılan tümöründen RNA adı verilen genetik materyali çıkardılar. Daha sonra kanser hücreleri de dahil olmak üzere her hücrenin içindeki talimatları içeren haberci RNA'yı (mRNA) güçlendirdiler.

Daha sonra bu mRNA'yı özel lipit nanopartiküllerine sararak yüksek teknolojili bir paket oluşturdular. Bu değiştirilmiş tümör hücreleri hastaların kan dolaşımına yeniden enjekte edildiğinde virüs kılığına girdiler ve bir bağışıklık sistemi tepkisini tetiklediler.

Sayour, “48 saatten kısa bir süre içinde, bu tümörlerin 'soğuk' dediğimiz durumdan 'sıcak', çok aktif bir bağışıklık durumuna geçtiğini görebildik” dedi. “Bunun ne kadar hızlı gerçekleştiği göz önüne alındığında, bu çok şaşırtıcıydı ve bunun bize bağışıklık sisteminin söylediği şey şuydu: “Virüsün ilk kısmını bu tümörlere karşı çok hızlı bir şekilde aktive edebildik ve bu, virüsün daha sonraki etkilerini ortaya çıkarmak için kritik öneme sahip.” bağışıklık tepkisi”.

Çalışma, klinik öncesi fare modellerinde yapılan deneylerle başlayan ve ilerlemiş beyin kanserine sahip on refakatçi köpeğin dahil olduğu klinik bir araştırmaya kadar ilerleyen yedi yıllık araştırmanın sonuçlarının bir sonucu olarak geliştirildi.

Araştırmacılar, köpeklerin aynı zamanda ölümcül sonuçları olan spontan beyin tümörleri de geliştirebileceğini söyledi.

On evcil köpek ortalama 139 gün yaşarken, bu durumdan etkilenen köpeklerin ortalama hayatta kalma süresi 30 ila 60 gün arasında değişiyor.

Makalenin ortak yazarı Profesör Duane Mitchell, bu bulguların gerçekten önemli bir bulgu olduğunu, çünkü klinik öncesi hayvan çalışmalarının hastalarda benzer tepkilere ne kadar iyi dönüştüğünün genellikle bilinmediğini söyledi.

Mitchell, “mRNA bazlı aşılar ve terapötikler, COVID pandemisinden bu yana kesinlikle sıcak bir konu olsa da, bu, hayvanlarda ve insanlarda gördüğümüz bu gerçekten önemli, hızlı bağışıklık tepkilerini oluşturmak için mRNA'yı iletmenin yeni ve benzersiz bir yoludur” dedi. .

Aşama 1 klinik denemesinde, sonuçları doğrulamak için aşı artık 24 yetişkin ve pediatrik hastada test edilecek.

Potansiyel yan etkileri sınırlandırırken bağışıklık sistemini uyarmanın en iyi yöntemini bulmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir