Bilim adamlarına göre Beethoven kurşun zehirlenmesinden muzdaripti – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Harvard Üniversitesi'ndeki bilim insanları Beethoven'ın iki saç telini inceledi. 6 Mayıs'ta hakemli dergi Clinical Chemistry'de yayınlanan çalışma, saç tellerindeki arsenik ve cıvanın yanı sıra kurşun miktarını da ölçtü. Saç örneğindeki kurşun miktarının sağlıklı bir insan için üst sınırın 64 katı olduğu belirlendi. Diğer durumda ise miktarın 95 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Ayrıca arsenik ve cıva seviyelerinin de yükseldiği iddia edildi.

SAÇ ÖRNEKLERİNDEKİ KURŞUN SEVİYESİ TEST EDİLDİ

Independent Türkçe'de yayınlanan araştırmaya göre araştırmacılar, 19. yüzyıl saç örneklerinde bulunan kurşun seviyelerine göre Beethoven'ın kanındaki kurşun miktarının dekilitre başına 69 ila 71 mikrogram olabileceğini hesapladı.

Araştırmada yer alan bilim insanları “Bu tür kurşun seviyeleri genellikle mide-bağırsak bozuklukları ve böbrek hastalıklarının yanı sıra işitme sorunlarıyla da ilişkilidir. Ancak bu miktar tek bir ölüm nedeni oluşturacak kadar yüksek değildir.” dedi.

Araştırmacılar, 19. yüzyılda kurşunlu tencere kullanıldığını ve bazı tıbbi durumlarda kurşun bazlı tedavilerin uygulandığını belirterek, Beethoven'ın saç tellerindeki yüksek miktarın bununla bağlantılı olabileceğini söyledi.

Alman besteci, hepatit B enfeksiyonunun neden olduğu ve alkol tüketiminin ağırlaştırdığı karaciğer hastalığı nedeniyle 56 yaşında hayatını kaybetti. Beethoven'ın lupus hastası olduğunu gösteren genetik bulgulara 2023 yılında yapılan bir araştırmada da rastlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir