Bir tatil klasiği olan şekeri dişlerinize zarar vermeden nasıl tüketmelisiniz? – SAĞLIK

Uzmanlar, tüm şekerlerin dişlerde çürük oluşturucu etkiye sahip olduğuna dikkat çekerek, bazılarının daha fazla, bazılarının daha az olduğunu söylüyor.

Periodontoloji Uzmanı Dr., tatlılardan yapışkan olanların, yani dişlerin üzerinde en uzun süre kalanların, tükürükle temizlenmesi ve çıkarılması daha zor olduğundan, diğer şeker türlerine göre daha fazla diş çürütme özelliğine sahip olduğuna dikkat çekti. . Öğretim Üyesi Nihal Bahar: “Şeker tüketildikten hemen sonra dişler fırçalanırsa şekerin çürük yapıcı özelliği ortadan kalkar.” Dedi.

Üsküdar Üniversitesi Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, ramazan bayramında aşırı şeker tüketiminin diş sağlığına etkilerini değerlendirdi.

Dişler nasıl çürür?

Periodontoloji uzmanı Dr., kamuoyunun da bildiği gibi aşırı şeker tüketiminin diş çürümelerine neden olduğunu kaydetti. Öğretim Üyesi Nihal Bahar, “Şeker, ağız florasını ve tükürüğün yapısını değiştirerek asidik bir ortam oluşturur ve ağız ortamının asitliği arttığında diş minesi yüzeyinin yumuşamasına ve çürük görünümüne neden olur” dedi. Dedi.

“Bütün şekerlerin dişlerde çürük etkisi vardır.”

Dr., ayrıca diş minesini zayıflatan ve diş çürümesine neden olan şeker türleri hakkında da bilgi verdi. Öğretmen Nihal Bahar, şunları söyledi: “Şekerlerin hepsi dişlerde çürük yapıcı etkiye sahiptir, bazıları daha fazla, bazıları daha az. “Şekerlerden yapışkan olanların, yani diş üzerinde daha uzun süre kalanların tükürükle temizlenmesi daha zor olduğundan diğer şeker türlerine göre daha fazla diş çürütme özelliğine sahiptirler.” dedi.

Diş çürümesini önlemek için ne yapılmalı?

Doktor ayrıca tatilde aşırı şeker tüketiminden dolayı diş çürümesi korkusundan da bahsetti. Öğretim Üyesi Nihal Bahar, “Şeker tüketildikten hemen sonra dişler fırçalanırsa şekerin çürük yapıcı özelliği ortadan kalkar. “Dişlerinizi fırçalama seçeneğiniz yoksa su içerek veya ağzınızı suyla çalkalayarak şekerin dişleriniz üzerindeki olumsuz etkisi azaltılabilir.” Dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir