Bitcoin madencisi tek başına çalıştı ve birincilik ödülünü kazandı

Tek bir Bitcoin madencisi, tek başına bir BTC bloğunu çözerek ve 3.125 Bitcoin (BTC) tutarındaki blok ödülünün tamamını kazanarak zorluklara meydan okudu.

28 Nisan'da yazılım mühendisi ve solo madencilik havuzu ckpool yöneticisi Con Kolivas, X'e bunun Bitcoin tarihinde bir madencinin tek başına blok çözmeyi başardığı 282. sefer olduğunu belirtti.

O zamanlar solo madencinin saniyede 120 petahash (PH/s) civarında devasa bir hash oranı vardı, bu da saniyede yaklaşık 0,12 exahash'a (EH/s) denk geliyordu ve bir hafta boyunca ortalama 12 PH/s idi. bu, ağın toplam hash oranının yaklaşık %0,02'sine eşittir.

Bitcoin blok ödülü en son 20 Nisan'da 840.000 bloktaki Bitcoin yarılanması sırasında 6,25 BTC'den 3.125 BTC'ye düştü. Blok 841.286'nın değeri yaklaşık 200.000 dolardı.

Kaynak: Kolivas'lı

Blok çözümleme özetini inceleyen Kolivas, madencinin yakın zamanda halvingden sonra havuz madenciliğine geçtiğini veya kendi başına bir blok şansı elde etmek için “aralıklı olarak kendi başına büyük miktarlarda hash işlemi yaptığını/kiraladığını” öne sürdü. Elektrik masraflarını karşılıyoruz.”

Bu başarı dikkat çekti çünkü kendi başınıza geçerli bir blok kazmak, piyangoyu kazanmak gibi son derece nadir bir olaydır. O kadar nadir ki, Bitcoin'in 14 yıl önceki başlangıcından bu yana üretilen 841.300 bloğun yalnızca 282'sinde meydana geldi.

BTC madenciliği, katılımcıların bir sonraki bloğu çözmek ve onu ağa eklemek için bilgi işlem gücünü girmelerini gerektirir.

Bununla birlikte, varlığın fiyatı arttıkça madenciliğin popülaritesi de arttı, bu da eşzamanlılığın (zorluk olarak bilinir) ve hash oranının (ağ işlem gücü) artmasına neden oldu, bu da bir bloğu tek başına çözmenin neredeyse imkansız hale geldiği anlamına geliyor.

Mart 2023'te Cointelegraph, yalnız bir madencinin bir blok çözerek 6,25 BTC ödülünün tamamını kazandığını paylaştı. Ancak o zamanlar BTC'nin fiyatı çok daha düşüktü, dolayısıyla ödül 150.000 dolar civarındaydı.

Tek başına çıkarılan son blok, 5 Nisan'da (yarılanmadan birkaç hafta önce) tek bir madencinin 837.814 bloğunu 7 PH/s hashrate ile çözmesiyle gerçekleşti. Bu hamleyle madenci yaklaşık 422.750 dolar ödül kazandı.

BitInfoCharts'a göre ağın ortalama hash oranı şu anda 618 EH/s olup, 23 Nisan'da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 728 EH/s'ye ulaştı. Son 12 ayda %90'ın üzerinde büyüme göstermesi, son solo madencilik başarısını daha da dikkat çekici kılıyor.

Üç yıllık BTC hash oranı. Kaynak: BitInfoCharts

Dergi: Bitcoin Alın ya da Denerken Ölün: Hip Hop Yıldızları Kripto Para Birimlerini Neden Seviyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir