Bitcoin'de rune trendi hızla azaldı

Rune Protokolünün etkinliği, ticaretin ilk haftasından bu yana önemli ölçüde azaldı. Özellikle 10 Mayıs'ta, önceki dönemlere kıyasla çok az sayıda yeni basım ve protokolle etkileşime giren yeni cüzdanlarla aktivitede dikkate değer bir düşüş yaşandı.

Runes İş'in derlediği verilere göre protokol ücretlerinden elde edilen gelirler istikrarlı bir şekilde düşüyor. Runes, Bitcoin ağında günlük yüzbinlerce dolar komisyon üretmeye devam etse de, toplam komisyonlar son on iki günde yalnızca iki kez 1 milyon doları aştı.

Runes, kullanıcıların blockchain üzerinde değiştirilebilir tokenlar oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir Bitcoin (BTC) token standardıdır. Protokol, Bitcoin'de NFT'leri etkinleştiren Ordinals'ın yaratıcısı Casey Rodarmor tarafından oluşturuldu.

Runes protokolü, Bitcoin yarılanmasıyla aynı zamana denk gelen 19 Nisan'daki ilk çıkışından bu yana üç haftadır faaliyet gösteriyor. Runes'un piyasaya sürülmesi yatırımcılar arasında bir çılgınlığa yol açtı ve Bitcoin madencileri için işlem ücretlerinin artmasına ve rekor gelirlere yol açtı. Madenciler yalnızca ilk haftada 135 milyon doların üzerinde komisyon elde etti.

Dune Analytics'ten elde edilen veriler, 24 Nisan itibarıyla rune ile ilgili işlemlerin Bitcoin ağındaki işlemlerin çoğunluğunu oluşturduğunu gösteriyor. 23 Nisan'da Runes %81,3 ile en yüksek işlem payına sahip olurken, Bitcoin (BTC) işlem payını %18,15'e düşürürken Ordinals ve BRC-20 işlemlerinin her biri %0,1 seviyesinde kaldı.

Rune işlemleri 2 Mayıs'a kadar sonraki dokuz gün boyunca istikrarlı bir şekilde azaldı. 3 Mayıs'tan itibaren Rünler iyileşmeye başladı. Runes, 4 ve 5 Mayıs'ta işlem payını %60'ın üzerine çıkardı.

Madencilik topluluğu, Bitcoin yarılanmasının ardından kazançları önemli ölçüde düştüğü için ücretlerdeki artışı memnuniyetle karşıladı. Ancak mayıs ayında Bitcoin madencilerinden elde edilen toplam gelir günlük 30 milyon doların altına düştü.

Ordinaller gibi Runes da Bitcoin ağındaki yeni token standartlarının kilidini açarak BRC20'den daha etkili bir tokenizasyon çözümü sunuyor. Bu, yakın zamanda milyarıncı işlemini kaydeden Bitcoin'de memecoin ticaretinde artışa yol açtı.

Magic Eden'in verilerine göre birçok platform başlangıçta ilgi kazanmakta zorlanırken, Runes halihazırda yüz milyonlarca dolarlık piyasa değerine sahip birkaç Rune koleksiyonuyla önemli bir başarı elde etti.

Ayrıca Casey Rodarmor yakın zamanda Hong Kong'daki Ordinals etkinliğinde yenilikçi bir ses-etkileşimli üretken sanat projesine değinerek platformun potansiyelini daha da ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir