Brüksel: Ukrayna ve Moldova AB katılım müzakerelerine hazır

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Komisyonu, AB üye ülkelerine, Ukrayna ve Moldova'nın birliğe katılıma yönelik resmi müzakerelerin başlatılması için gerekli kriterleri karşıladığı konusunda bilgi verdi.

REKLAM

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi AB'nin genişleme politikasına yeni bir boyut kazandırdı.

Kiev ve Kişinev, Rus tanklarının Şubat 2022'de Ukrayna topraklarına girmesinden aylar sonra aday statüsü aldı.

Ancak ülkelerin AB üyeliği yolunda bir sonraki aşamaya geçmeden önce bir dizi adli ve ekonomik reformu uygulaması gerekeceğinden katılım sürecinin uzun yıllar alması bekleniyor.

Komisyon sözcüsünün Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Ukrayna yolsuzluğun önlenmesi ve azınlık haklarının korunmasına yönelik reformları tamamlarken, Moldova ise yargı reformlarını tamamlıyor.

Diplomatik kaynaklar, Macar hükümetinin Ukrayna'nın AB'ye katılmaya “hazır olmadığı” gerekçesiyle bu adımı engellediğini söylüyor.

Müzakerelerin başlayabilmesi için üye ülkelerin, Brüksel'in hem Kiev hem de Kişinev ile katılım müzakerelerine rehberlik edecek ilke ve yönergeleri belirleyen müzakere çerçevelerini oybirliğiyle onaylaması ve görüşmelerin gerçekleştirileceği forum olacak hükümetlerarası konferansın toplanmasını desteklemesi gerekiyor. başlayacak.

Komisyon sözcüsü, “Karar artık Üye Devletlerin elindedir” dedi.

Geçtiğimiz Aralık ayında, yürütme organı her iki ülkeyle de katılım müzakerelerinin başlayabileceğini öne sürmüştü.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Transkarpatya sınır bölgesindeki Macar azınlığın haklarını öne sürerek müzakerelerin başlatılması kararını sert bir şekilde eleştirmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy, Budapeşte'ye yönelik bir jestle azınlık haklarının güçlendirilmesine öncelik verdi ve azınlık dillerinde eğitime izin veren yasaları değiştirdi.

Bir Macar hükümet sözcüsü geçen hafta Euronews'e müzakere çerçevesini tamamlamaya odaklandıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir