Bu projeyle hemşirelik öğrencilerinin afetlere uyum becerileri geliştirilecek – SAĞLIK

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hemşirelik Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Dülgerler tarafından yönetilmektedir; Profesör. Dr. Serap Özer, Arş. Görmek. Erkan Ünsal ve uzman hemşire Simge Nazan Eker Alyanak'ın araştırma ekibinde yer aldığı “Depremden etkilenen hemşirelik öğrencilerinde Roy'un uyum modeline dayalı psikososyal uyum girişiminin etkililiğinin değerlendirilmesi” başlıklı özgün araştırma projesi. “Acil Destek Modülü 1002-B” kapsamında TÜBİTAK desteğine uygun görüldü.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Doç. Dr. Şeyda Dülgerler ve proje ekibini makamında karşılayarak başarılar diledi.

Proje detayları hakkında bilgi veren Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, şunları söyledi: “İnsanlığın varoluşundan bu yana deprem gibi doğal afetler, bireylerin hayatını ciddi anlamda bozan, yaşamsal dengelerin bozulduğu krizleri de içeren kritik dönemler olarak karşımıza çıkmıştır. Ülkemiz jeopolitik, jeolojik faktörler, yüzey şekli ve iklim etkileri gibi nedenlerle başta deprem olmak üzere pek çok afet türüne maruz kalmıştır. Deprem ülkesi olan ülkemizde ne yazık ki 2023 Şubat ayında büyük bir felaket yaşandı. Son verilere göre, merkez üssü Kahramanmaraş olan depremde 17 il afet bölgesi ilan edildi, 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 100 binden fazla vatandaş da yaralandı. “Bu veriler bize afetlerin çevresel, ekonomik, sosyal ve psikolojik boyutlarda meydana geldiğini gösteriyor” dedi.

Hemşirelik öğrencilerinin afet anında hem kendilerine hem de çevreye doğru müdahaleleri uygulamalarının önemli olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Şeyda Dülgerler, şunları söyledi: “Afetler sırasında bireylerin ve toplumun yaşadığı sorunlara uyum sağlama yeteneği ve bunları çözmek için kullandıkları baş etme mekanizmaları yetersiz kalmakta, bu durum kaygı, çaresizlik gibi karşı konulmaz duyguların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ülkemizde meydana gelen son depremde hemşirelik öğrencilerinin depremin olumsuz sonuçlarına uyum sağlamakta zorlandıkları, hem depremden hem de eğitim rutinlerinin kesintiye uğramasından psikolojik olarak etkilendikleri gözlenmiştir. Ancak hemşirelik öğrencilerinin afet anında hem kendilerine hem de çevreye doğru müdahaleleri uygulayabilmeleri oldukça önemlidir. Çünkü bu dönemde en çok ihtiyaç duyulan şey insanın yaşadığı duruma uyum sağlama becerisini kazanmasıdır. Ayrıca yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte depremden etkilenen hemşirelik öğrencilerinin de uyum sorunu yaşadığı görülüyor. Bu nedenle hemşirelik öğrencilerinin depreme bağlı travma sonrası ihtiyaçlarının belirlenmesi ve psikososyal desteğe dayalı müdahalelerin sağlanması oldukça önemlidir. Bu durum öğrencilerin depremin olumsuz sonuçlarına uyum sağlamalarını kolaylaştıracak ve çevrelerine etkin yardım sunmalarını sağlayacaktır. Bu nedenle hemşirelik öğrencilerine zor durumlara uyum sağlama yeteneği kazandırmak için girişimlerde bulunulması büyük önem taşımaktadır. “Bu girişimler, öğrencilerin mağdur rolünden çıkıp etkili bakım sağlayabilecek sağlık profesyoneli adayları olmalarını sağlayacak” dedi.

Doç. Bu girişimle öğrencilerin daha başarılı olacağına ve bu öncü çalışmanın farklı gruplarda yapılacak diğer çalışmalara da yol açacağına inanıyoruz. “Bu nedenle depremden etkilenen hemşirelik öğrencileri lehine girişimin acilen hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir