Bu üç parametreye göre Ethereum (ETH) düşüşe devam edebilir

Ethereum spot borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) onaylanmasının ardından 3.972 dolara yükselen Ether (ETH), geçen hafta %10 kayıpla Bitcoin ve genel pazarın altında performans gösterdi. Bu durum ETH yatırımcıları arasında endişelere yol açtı.

Bitcoin'in (BTC) fiyatı aynı dönemde %6 oranında düşerken, kripto para piyasasının toplam değeri de %5,3 oranında düştü.

Bazı teknik göstergeler ETH'nin başka bir toparlanmadan önce daha derin bir düzeltmeye maruz kalabileceğini gösteriyor.

ETH//USD günlük grafiği. Kaynak Ticaret Görünümü

ETH/BTC oranı tüm hafta boyunca düşüş yaşadı

Geçtiğimiz yedi gün içinde Ether %10 düşerek Bitcoin ve diğer üst düzey tokenların altında performans gösterdi. Geçtiğimiz hafta BTC fiyatı %5,5 düşerken, ETH/BTC paritesi 3 Haziran'daki 0,055'ten 11 Haziran'da 0,0513'e düşerek %5,21 ile 20 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ETH/BTC kuru. Kaynak: Ticaret Görünümü

ETH'nin şu anda düşük performans göstermesinin, 2024'teki Bitcoin'e özgü faktörler de dahil olmak üzere çeşitli nedenleri var. ABD'deki Spot Bitcoin ETF'leri, geçen hafta yaklaşık 2 milyar dolarlık sermaye girişi kaydederek önemli yatırımlar çekti. Ayrıca tüketici fiyatları endeksine ilişkin veriler ve FOMC toplantısının faiz kararına ilişkin beklentiler de piyasa genelinde düzeltmeye neden oldu.

Son 90 gün içinde Ethereum ağ aktivitesinde (bazı ölçümlere göre) bir düşüş yaşandı. Glassnode'dan elde edilen veriler, Ethereum ağındaki günlük aktif adreslerin 20 Mart'ta 622.963 adresten 10 Haziran'da 458.400'e düştüğünü ortaya koyuyor. Söz konusu parametre yalnızca son 48 saatte %1,2 oranında düşüş kaydetti.

Ethereum'daki aktif adreslerin sayısı. Kaynak Glassnode

Ethereum, katman 1'ler arasında yenilecek ağ olmaya devam ederken Solana, zincir üstü işin bu segmentinde yakın zamanda pazar payı kazandı. DappRaddar'ın verilerine göre Ethereum NFT hacmi son yedi günde %9 düşüşle 105 milyona geriledi.

Aşağıdaki grafik, Ethereum ağının toplam UAW (cüzdan sayısı) açısından Solana ve BNB Chain'i takip ettiğini gösteriyor. ETH, protokolle 524.000 milyondan fazla UAW etkileşimi yaşadı; bu, yedi günde %4,5'lik bir düşüş oldu. Bu, Solana'da aynı dönemde %74 artan 2,7 milyon UAW'den çok daha düşük.

Katman 1 blok zinciri Kaynak DappRadar

Zincir içi aktivitedeki azalma, ekosistemdeki Ether talebinin azaldığını ve bunun da fiyatını düşürdüğünü gösteriyor.

Ether güçlü bir yukarı dirençle karşı karşıya

Ether'in son düşüşüyle ​​birlikte 3.500 dolarlık talep bölgesinin yakınında kritik bir destek seviyesi kaybedildi. Geçmiş fiyat hareketleri, bu bölgenin ETH boğaları için inatçı bir direnç görevi gördüğünü ortaya koyuyor. Daha önce, 11 Nisan'da bu seviyenin altına düşmek, %25 düşüşle 2 Mayıs'ta ulaşılan 2.814 dolara gerilemişti.

IntoTheBlock verileri bu direnç bölgesinin önemini güçlendiriyor. Giriş/Çıkış Fiyatı (IOMAP) modeli, bu bölgenin daha önce 3.476 ila 3.577 dolar fiyat aralığında olduğunu ve yaklaşık 2,6 milyon adresin yaklaşık 1,08 milyon ETH satın aldığını ortaya çıkardı.

Ethereum IOMAP Grafiği. Kaynak IntoTheBlock

Bu direnç seviyesi yakın vadede satıcılardan yüksek hacimli faaliyet görürse Ether fiyatı daha da düşebilir.

Ether'in düşüş trendi devam ediyor

27 Mayıs'ta altı haftanın en yüksek seviyesi olan 3.973 dolara ulaştıktan sonra ETH fiyatı, ayıların kar elde etmesi ve daha geniş kripto para piyasasının düzelmesiyle geri çekildi. Ethereum o zamandan beri %12 düşüşle 3.511 dolara geriledi.

İyileşmeye rağmen günlük grafikte düşüş trendinin yoğunluğunu gösteren uzun bir düşüş mumu görme olasılığı hala yüksek.

ETH//USD günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Ethereum boğaları 3.400 dolarlık psikolojik seviyeden acil desteğe güveniyor. Bu seviyenin altında bir günlük mum kapanışı 2.840 dolara düşüşe işaret edebilir. Böyle bir hareket, mevcut fiyattan %18 oranında bir düşüşle sonuçlanacaktır.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir