CHP'den Hatay kararına tepki: “Bizim açımızdan geçerli değil” – Son Dakika Siyaset Haberleri

Hatay Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde muhalefet dönemi devam ederken, Hatay İl Seçim Kurulu'nun AKP adayı Mehmet Öntürk'e seçmen belgesi verilmesi kararına CHP tepki gösterdi. CHP'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “İl seçim kurulunun muhalefet dönemi devam ederken verdiği bu belge meşru değildir.” CHP, itirazların devam etmesi nedeniyle seçim belgesinin verilmemesi için yarın sabah saat 08.00'de YSK'ya talepte bulunacağını duyurdu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde AKP adayı Mehmet Öntürk birinci olurken, CHP'nin adayı mevcut büyükşehir belediye başkanı Lütfü Savaş ikinci oldu. CHP Hatay'da oyların yeniden sayılmasına karşı çıktı.

Muhalefet süreci devam ederken CHP, Hatay İl Seçim Kurulu'nun büyükşehir belediye başkanlığı belgesini AKP adayı Mehmet Öntürk'e verme kararına tepki gösterdi. CHP'den yapılan açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu İl Seçim Kurulu'nun, muhalefet süreci devam ettiği sürece seçmen belgesi verilemez yönündeki 2019 kararının dikkate alınmadığı belirtildi. Açıklamada, “YSK'ye itirazlarımız devam ederken çekilen bu meblağ bizim açımızdan geçersizdir” denildi.

CHP'den yapılan açıklama şöyle:

“Hatay İl Seçim Kurulu, büyükşehir belediye başkanlığı belgesinin Mehmet Öntürk'e verilmesine karar verdi.

Hatay'a yönelik Yüksek Seçim Kurulu'ndaki itiraz sürecimiz devam ederken, sadece maddi hasarı tespit edip düzelttiğimiz için fark 2 bin 569'a düşerken, hükümet ve Hatay İl Seçim Kurulu konuyu önümüze getirmeye çalışıyor. . bir kapanış.

YSK sistemine göre; Hatay Büyükşehir Belediyesi'nde 38 bin 899 geçersiz oy var. Yani iki aday arasındaki farkın yaklaşık 15 katı olan oy geçersizdir. Bu oyların seçim sonucunu etkileyebileceği açıktır. Dolayısıyla Hatay İl Seçim Kurulu'nun aldığı karar seçim kanununa göre değil siyasi saiklere göre alınmıştır.

Yüksek Seçim Kurulunun 9 Nisan 2019 tarih ve 2272 sayılı kararıyla, itirazın bulunduğu seçim bölgelerinde itiraz süreci devam ettiği sürece seçmen belgesi düzenlenemeyeceği kararı da İl Seçim Kurulu tarafından yok sayılıyor. YSK bünyesinde Hatay'a itirazımız devam ederken alınan bu karar bizim açımızdan geçersizdir. YSK'nın bu kararı il seçim kurulu tarafından dikkate alınmıyor. Anayasayı tanımayan ve Anayasa Mahkemesi kararlarını hiçe sayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nden sonra seçim hukukuyla ilgili konularda en üst makam olan Yüksek Seçim Kurulu'nun kararı, İl Genel Meclisi tarafından yok sayılıyor. Seçim Konseyi. İtiraz süreci devam ederken bu kararı görmezden gelen il seçim komisyonunun verdiği bu belge de meşru değil. Hatay, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ve partimizin kişisel meselesidir.”

DİZİNİN SORUNUNUN ÖNLENMESİ İÇİN YARIN BAŞVURU YAPILACAKTIR.

Açıklamada, itirazların devam etmesi nedeniyle yarın sabah saat 08.00'de seçmen belgesi verilmesinin engellenmesi için YSK'ya talepte bulunulacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir