Dogecoin'in fiyatı neden arttı?

Dogecoin (DOGE) fiyatı bugün son 24 saatte %9,5 artış göstererek 14 Mayıs'ta 0,151 dolara ulaştı. Memecoin, aynı dönemde %2,75 civarında getiri elde ederek genel kripto para piyasasını geride bıraktı.

Memecoin çılgınlığı geri mi dönüyor? (ve Keith Gill)

Dogecoin'in fiyat artışı memecoin sektöründeki daha büyük yükseliş eğiliminin bir parçası. Örneğin Shiba Inu (SHIB), Pepe (PEPE) ve diğer sözde “şaka temalı paralar” da son 24 saatte önemli ölçüde arttı.

Yatırımcılar, 2021 GameStop kısa sıkışmasının arkasındaki adam olan Keith Gill'in üç yıllık bir aradan sonra ani ve beklenmedik dönüşünün ardından Dogecoin ve diğer memecoin'lere akın etmeye başladı.

Gill, pandemi sırasında GameStop destanının merkezinde yer aldı. Reddit yatırımcıları, iflas etmesi beklenen oyun mağazasının hisselerinde açığa satış yapan hedge fonlarına karşı durumu tersine çevirdi ve GME'nin fiyatının bir aydan kısa bir süre içinde %1.000'den fazla artmasına neden oldu.

GameStop'ta kısa pozisyon sıkışmasının süresi, Dogecoin ve Shiba Inu gibi memecoinlerde büyük bir artışla aynı zamana denk geldi ve bu da perakende yatırımcılar arasında risk iştahının arttığını gösteriyor.

GameStop hisse senedi günlük performans tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

Bu, GameStop hisselerinin değerinin Gill'in dönüşünden sadece birkaç saat sonra ikiye katlanarak memecoin sektöründe bir yükselişi tetiklediği daha önce yaşananlara benzer.

Dogecoin şortları soğudu

Dogecoin'in son 24 saatteki yükselişiyle birlikte DOGE, 3,96 milyon doları kısa pozisyon olmak üzere 5,59 milyon dolarlık kaldıraçlı işlemleri piyasadan sildi. Kısa pozisyonlar tasfiye edildiğinde, DOGE'yi ödünç alan ve satan Dogecoin yatırımcılarının, pozisyonlarını kapatmak için onu geri satın alması gerekir, bu da fiyatın yükselmesine neden olur.

Kripto para birimi yerleşim ısı haritası. Kaynak Coinglass

Bu arada trader'lar, kısa süreli tasfiyelere rağmen Dogecoin piyasasında işlemlerini artırıyor. DOGE vadeli işlemlerindeki açık pozisyon (OI), bir günde yaklaşık 718 milyon dolardan 807 milyon doların üzerine çıktı. Bu, borçlanma faizlerinin haftalık olarak %0,029'dan %0,241'e yükseldiği bir döneme denk geliyor.

DOGE vadeli işlemlerinin OI'si ve finansman oranı. Kaynak Coinglass

Artan açık pozisyon (OI), daha fazla işlemin yapıldığı anlamına gelir ve bu da piyasaya daha fazla ilgi ve katılım anlamına gelir. Pozitif bir fonlama oranı genellikle uzun pozisyonlara olan talebin kısa pozisyonlara olan talebi aştığını gösterir ve yükseliş eğilimini yansıtır.

DOGE fiyat grafiğinde son durum

Teknik açıdan bakıldığında DOGE'nin bugünkü kazanımları, ters bir baş ve omuz (IH&S) formasyonu gibi görünen bir formasyon içinde gelişen rallinin bir parçası.

Fiyat art arda üç düşük seviye oluşturduğunda bir IH&S modeli gelişir; merkezi çukur (baş) en alçak olanıdır ve iki yüksek çukurla (omuzlar) çevrilidir.

Dört saatlik DOGE/USD fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

14 Mayıs itibarıyla DOGE, formasyonun sondan bir önceki aşamasına girdi ve fiyatın 0,166 dolar yakınındaki boyun çizgisinin üzerinde kapanması durumunda potansiyel bir kırılmaya sahip bir sağ omuz oluşturdu. Bu durumda DOGE'nin Mayıs ayı için IH&S hedefi, mevcut fiyat seviyesinden %55 artışla 0,227 dolar civarında olabilir.

Tersine, 0,135 dolar yakınındaki sağ omuz dip seviyesinin altına bir geri çekilme Dogecoin fiyatının 0,122 dolara düşmesine yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir