Ermenistan Filistin Devletini resmen tanıdı

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Filistin Devleti'nin resmi olarak tanındığını duyurdu.

REKLAM

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken, Filistin'e farklı ülkelerden de destek gelmeye devam ediyor. Sonunda Ermenistan, Filistin Devletini resmen tanıdı.

Ermenistan Devlet Radyosu'nun Dışişleri Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre, Bakanlık açıklamasında şunları söyledi: “Gazze'de yaşanan felaket insani durum ve devam eden askeri çatışma, Cumhuriyetin uluslararası siyasi gündeminin çözüm gerektiren ana konularından biridir. Ermenistan, sivil altyapıya yönelik saldırıları ve sivil halka yönelik şiddeti kınadığını ve “silahlı çatışmalar sırasında sivillerin rehin alınmasını ve kaçırılmasını kategorik olarak reddettiğini ve uluslararası toplumun bu kişilerin koşulsuz serbest bırakılması çağrılarına katıldığını” belirtti.

Açıklamada, Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunan kararlarını kabul ettiği belirtiliyor ve şöyle devam ediliyor: “Ermenistan Cumhuriyeti, Orta Doğu'da barış ve istikrarın sağlanması ve taraflar arasında kalıcı uzlaşmanın sağlanmasıyla samimi olarak ilgilenmektedir. Yahudi ve Filistin halkı, Çeşitli uluslararası kuruluşlar “Filistin meselesine her zaman tüm platformlarda barışçıl ve kapsamlı bir çözümü destekledik ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümü için 'iki devletli' çözüm planını destekledik. Biz buna inanıyoruz. Bu yol, Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru hedeflerine ulaşmalarını sağlamanın tek yoludur” denildi.

Açıklamada, “Yukarıdakilere dayanarak ve uluslararası hukuka, eşitlik, egemenlik ve halkların barış içinde bir arada yaşaması ilkesine bağlılığını yeniden teyit ederek, Ermenistan Cumhuriyeti, Filistin Devleti'ni tanıyor” deniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir