Ethereum'da DeFi Spring: Bu sınır aşıldı

Son araştırmalara göre, kısmen Ethereum'un tasfiye geri alım girişimleri sayesinde, merkezi olmayan finansın toplam kilitli değeri (TVL), bu yılın ilk üç ayında önceki çeyreğe kıyasla neredeyse iki katına çıktı.

DefiLlama'ya göre DeFi'nin toplam değeri, 2023'ün dördüncü çeyreğindeki 36 milyar dolarlık düşük seviyesinden 2024'ün ilk çeyreğinde yaklaşık 97 milyar dolara ulaştı. Yılın başından bu yana %81 artışla 98 milyar dolara ulaştı. Dolar son iki yılın en yüksek seviyesini gördü.

Messari, 18 Nisan'da biraz daha yüksek TVL verileri açıklayarak DeFi teminatlarının önceki çeyreğe göre %65,6 artışla 101 milyar dolara ulaştığını bildirdi. açıkladı. Araştırmacılar bu büyümeyi temel varlık fiyatlarının artmasına ve likiditenin toparlanmasına bağladı.

“Bu artış, yaklaşık %71'lik Ethereum TVL büyümesi nedeniyle varlık fiyatının değer kazanması ve likidite toparlanmasından kaynaklandı.”

DeFi'nin toplam değeri 2023'ün 4. çeyreği ile 2024'ün 1. çeyreği arasında kilitlendi. Kaynak: DefiLlama

Bulgular, Web3 altyapı ve geliştirme platformu QuickNode ve kurumsal kripto veri platformu Artemis tarafından 18 Nisan'da yayınlanan bir raporda da yinelendi.

“Stake etme, likit stake etme, yeniden stake etme ve likit yeniden stake etme, DeFi'nin son zamanlardaki patlayıcı büyümesinin katalizörleri oldu” dedi ve bunun “stake'in neden artık DeFi TVL'sinin büyük bir bölümünü oluşturduğunu açıkladığını” ekledi.

DefiLlama'ya göre TVL likit staking, 13 Mart'ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 63 milyar dolara yükseldi; bunun başlıca nedeni, şu anda likit staking ekosisteminde %62 pazar payına sahip olan Ether (ETH) likit staking protokolü Lido'dur.

Ek olarak, EigenLayer gibi sıvı restorasyon protokollerinin popülaritesi ve kullanımı bu süre zarfında patlama yaşadı. EigenLayer TVL, 2024'ün ilk üç ayında %990'lık muazzam bir artış göstererek çeyreği 12 milyar dolarla kapattı.

EigenLayer, ek getiriler için ETH'yi birden çok kez stake etmenize olanak tanır.

TVL Likit Katılımı, 4. Çeyrek, 2023-1. Çeyrek 2024. Kaynak DeFiLlama

İlgili: Bitcoin'in yükselişi DeFi sektörünü canlandırdı

QuickNode ayrıca, kullanıcı etkinliğinde önceki çeyreğe kıyasla %291'lik önemli bir artışın “SEC'in tüm çabalarına rağmen büyüme ve dönüştürücü değişime işaret etmesi nedeniyle ikinci bir 'DeFi Yazı' için umut getirdiğini” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir