Fransız milletvekilleri Paris Olimpiyatları'nda İngilizceye 'hayır' dedi

Fransız Parlamentosu'nun alt meclisi olan Ulusal Meclis'in aldığı son kararda milletvekilleri, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda mümkün olduğu kadar Fransızca kullanılması çağrısında bulundu.

REKLAM

Bu çağrının merkezinde yer alan milletvekillerinden Annie Cenevrerd, parlamentoda yaptığı konuşmada endişesini şöyle dile getirdi: “Olimpiyat Oyunları, dilimizin etkisini kaybettiğini gösteriyor.”

Kültür Bakanı Rachida Dati Parlamentoya yaptığı konuşmada, “Dünya çapında yayınlanan birçok spor etkinliğinin başlıklarında, sloganlarında ve reklamlarında iletişim için İngilizce kullanmayı tercih ettiği gerçeği göz ardı edilemez” dedi.

Kararın bağlayıcı olmadığını vurgulayan Dati, 26 Temmuz – 11 Ağustos arasındaki Olimpiyatlar ve 28 Ağustos – 8 Ağustos arasındaki Paralimpik Oyunları sırasında yabancı ziyaretçilere yönelik talimatların İngilizce dışındaki dillerde de verileceğini sözlerine ekledi.

Aşırı sağcı lider Marine Le Pen tarafından “kabalık” ve Fransızcayı çarpıtmakla suçlanan Dati, o dönemde ırkçı olarak nitelendirilen bir dizi kişisel saldırıya maruz kalmıştı.

Ünlü şarkıcı Aya Nakamura 'tartışma'

Mali kökenli Fransız R&B yıldızı Aya Nakamura'nın 26 Temmuz Olimpiyatları'nın açılış töreninde şarkı söyleyeceği yönündeki dedikoduların ardından şarkının dili konusunda tartışmalar yaşandı.

Dünyanın en çok dinlenen Fransız sanatçısı olan megastar, şarkılarında “Djadja” gibi Fransızca, Arapça ve Batı Afrika lehçelerinden kelimeler kullanıyor.

Aşırı sağcı milletvekili Julien Odoul Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Fransa 'Djadja' değil ve hiçbir zaman da olmayacak” dedi.

Fransızca zorunlu

Fransız milletvekilleri, reklamlarda, ürün etiketlemesinde ve kamu duyurularında ana dili zorunlu hale getirerek Fransızca dilini korumak için 30 yıl önce Toubon yasasını çıkardı.

Yasa ayrıca radyo istasyonlarının en az %40 oranında Fransızca şarkı çalmasını da zorunlu kılıyordu.

Ancak İngilizcenin son zamanlarda Netflix gibi Amerikan yayın platformları tarafından artan kültürel etkisi, spor dünyası da dahil olmak üzere Fransızca diline sürekli yeni terimlerin sızmasına neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir