“FTX alacaklılarına yapılacak ödemeler kripto para sektörüne pozitiflik getirebilir”

K33 Research'teki analistler, FTX alacaklılarına yapılan nakit ödemelerin kripto para piyasasında alımları tetikleyebileceği görüşünde.

FTX, borsanın başarısızlığı nedeniyle zarara uğrayan kullanıcılara en az 14,5 milyar dolar nakit ödemeye hazırlanıyor. K33 analistleri Vetle Lunde ve Anders Hesleth, 14 Mayıs tarihli bir raporda, bu ödemelerin muhtemelen piyasada “artış potansiyeli” yaratacağını söyledi.

FTX'in Mt.'ye planlanan nakit geri ödemeleri Bunu Gox ve Gemini'nin planlanan kripto para birimi bazlı geri ödemeleriyle karşılaştıran analistler, “alacaklılara yapılan tüm geri ödemelerin düşüş eğiliminde olmadığını” belirtti.

Lunde ve Hesleth, nakit alıcılardan gelen satın alma baskısının ayni alıcılardan gelen satış baskısını etkisiz hale getireceği sonucuna vardı.

Tüm alacaklı geri ödemelerinin olumsuz bir etkisi yoktur. Kaynak Araştırması K33

Bu itfalardan kaynaklanacak net alım veya satım baskısını önceden belirlemenin “imkansız” olduğunu kaydeden analistler, ödemelerin zamanlamasının piyasa üzerindeki etkilerini tahmin etmede önemli bir unsur olabileceğini söyledi.

Gemini'nin 1,7 milyar dolarlık geri ödemesinin Haziran başında yapılması beklenirken, Mt. Gox'un 8,9 milyar dolarlık geri ödemesinin Ekim 2024'e kadar yapılması bekleniyor.

Analistler, FTX'in alacaklılarının çoğunun bu yıl geri ödeme almasını bekliyor ancak FTX'in geri ödeme planı henüz mahkeme onayı almadığı için beklenen tarih konusunda hala belirsizlik var.

“Bu geri ödemelerin farklı zamanlaması, piyasanın zayıf bir yaz geçirdiğinin ve yılı güçlü bir şekilde kapattığının bir başka göstergesi.”

8 Mayıs'ta FTX, alacaklılara 16,3 milyar dolara kadar geri ödeme yapabileceğini ve 50.000 dolardan az olan alacaklıların Kasım 2022'deki kayıplarının %118'ine kadar kripto para birimi fiyatlarından telafi edilebileceğini söyledi.

Bazı sektör uzmanları, tüm alacaklıların mevcut piyasa fiyatlarına eşdeğer geri ödemeler almayacağını söyleyerek plandan duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi.

BitGo CEO'su Mike Belshe, 8 Mayıs X gönderisinde “İflas sürecinin neden bu şekilde işlemesi gerektiğini anlıyorum, ancak mağdurlar tüm paralarını geri alıyormuş gibi davranmayalım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir