Grayscale, Ethereum vadeli işlemler ETF başvurusunu geri çekti

Grayscale, Ether vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) için 19b-4 başvurusunu SEC'in kararından üç hafta önce geri çekti.

Kripto varlık yöneticisi, Grayscale Ethereum Futures Trust'ın 7 Mayıs'ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) çekildiğini duyurdu.

Gri tonlamalı geri çağırma bildirimi (ekran görüntüsü). Kaynak: SEC

SEC'in 30 Mayıs'ta Grayscale Ether (ETH) vadeli işlem ETF'sine karar vermesi bekleniyordu.

Grayscale, Ether vadeli işlem ETF'si için ilk olarak 19 Eylül 2023'te 19b-4 başvurusunda bulundu. Bu başvuru başarılı olsaydı, söz konusu fon New York Menkul Kıymetler Borsası'nda listelenmiş olacaktı.

Bloomberg analisti James Seyffart, Grayscale'in vadeli işlem uygulamasını SEC'i Ether spot ETF'yi onaylamaya zorlamak için bir “Truva atı” olarak kullanmayı planladığını söyledi.

Seyffart ve Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, birkaç aydır spot Ether ETF'lerinin onaylanma ihtimalini Ocak ayındaki %70'ten 23 Mayıs'ta %25'e indirdi.

Grayscale'in çekilmesi bu ihtimalleri etkilemiş gibi görünmüyor.

Ancak Seyffart, SEC'in spot Ether ETF başvurusunu geri çekmesi durumunda Grayscale'in artık dava açmasının “hiçbir yolu” olmadığını belirtti.

Ancak SEC Başkanı Gary Gensler'in 7 Mayıs'ta CNBC'ye verdiği röportajda yaptığı yorumlar, SEC'in Ether ETF spot taleplerine ilişkin kararını henüz netleştirmediğini gösteriyor.

“Bu, şu anda komisyonumuz tarafından değerlendirilen bir konu. Biz beş üyeli bir komisyonuz ve bu talepler uygun bir zamanda değerlendirilecektir.”

SEC'in VanEck'in talebi üzerine 23 Mayıs'ta karar vermesi beklenirken, ARK 21Shares ve Hashdex için karar tarihleri ​​24 ve 30 Mayıs.

Ether spot ETF'lerinin SEC'e sunulması için son tarihler. Kaynak: James Seyffart

Grayscale, Invesco Galaxy, BlackRock ve Fidelity için başvurular Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak. Ancak pek çok sektör uzmanı, ajansın spot Bitcoin ETF'lerinde olduğu gibi Ocak ayında başvuranların tümü veya çoğu hakkında karar vermesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir