Hamas Yetkilisi: Bağımsız bir Filistin devleti kurulursa silahlarımızı bırakacağız

Uluslararası toplum ezici bir çoğunlukla İsrail-Filistin meselesine iki devletli çözümü desteklerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki ülke tarihindeki en aşırı sağcı hükümet bunu şiddetle reddediyor.

REKLAM

Gazze'yi kontrol eden Hamas örgütünün üst düzey siyasi yetkilisi Halil el-Hayya, bağımsız bir Filistin devleti kurulması halinde grubun silahlarını bırakacağını söyledi.

Hayya, “İsrail'le 5 yıl veya daha uzun bir süre için ateşkesi kabul etmeye hazır olduğunu” belirterek, “1967 sınırları temelinde bağımsız bir Filistin devleti kurulursa Hamas silahlarını bırakıp kendisini siyasi bir devlete dönüştürebilir” dedi. ”

Khalil Al Hayya'nın çarşamba günü verdiği röportajda yaptığı açıklamalar, Gazze'de aylardır süren ateşkes görüşmelerinin çıkmaza girdiği bir dönemde geldi.

Hamas'ın silahsızlanma önerisi, “İsrail'i haritadan silme” sözü veren Filistinli grubun verdiği büyük bir taviz olarak görülüyor.

Ancak İsrail'in böyle bir senaryoyu veya planı dikkate alması pek mümkün görünmüyor.

7 Ekim saldırısının ardından “Hamas'ın ortadan kaldırılmasını” temel hedefi olarak gördüğünü söyleyen İsrail, 1967 savaşı sırasında işgal edilen topraklarda bir Filistin devleti kurulmasını da reddediyor ve önerilen iki devletli çözüme de kesin bir şekilde karşı çıkıyor.

Ateşkes ve rehine değişimi görüşmelerinde Hamas'ı temsil eden Halil el-Hayya, İstanbul'da AP'ye verdiği röportajda bazen meydan okuyan, bazen de uzlaşmacı bir üslup kullandı.

“İsrail 1967 sınırlarına çekilirse Hamas'ın askeri kanadı dağılır”

El-Hayya, Hamas'ın Gazze ve Batı Şeria için birleşik bir hükümet kurmak üzere El Fetih grubu liderliğindeki Filistin Kurtuluş Örgütü'ne katılmak istediğini söyledi.

Yetkili, Hamas'ın, İsrail'in 1967 öncesi sınırları boyunca “Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde tam egemen bir Filistin devletini ve uluslararası kararlara uygun olarak Filistinli mültecilerin geri dönüşünü” kabul edeceğini söyledi.

Ayrıca el-Hayya, bunun gerçekleşmesi halinde grubun askeri kanadının dağılacağını vurguladı.

Halil el Hayya şöyle devam etti:

“İşgalcilere karşı mücadele eden tüm halkların tecrübesi, bağımsızlığını kazanıp haklarını aldıktan sonra yaptıklarıyla ilgilidir. Peki bu güçler (bağımsızlık mücadelesi verenler) ne yaptılar? Partiye dönüştüler Politikacılar ve savunma güçleri ulusala dönüştüler ordular.”

Yıllar geçtikçe Hamas, İsrail'in yanında bir Filistin devletinin kurulması ihtimaline ilişkin kamusal tutumunu zaman zaman yumuşattı.

Ancak siyasi programı hâlâ Filistin'in “nehirden denize” tamamen özgürleştirilmesine yönelik her türlü alternatifi resmen reddediyor.

Nehir-deniz ifadesi Ürdün Nehri'nden Akdeniz'e kadar uzanan ve günümüz İsrail'ini de kapsayan bölgeyi ifade eder.

Bu arada İsrailli yöneticiler de aynı söylemi kullanarak Ürdün Nehri'nden Akdeniz'e kadar olan bölgenin “İsrail Devleti”ne ait olduğunu iddia ediyor.

Netanyahu hükümeti iki devletli çözümü reddetti

Al-Hayya, iki devletli çözümü benimsemesinin Filistin'in İsrail'le olan çatışmasının sona ermesi anlamına mı geldiği yoksa bunun Hamas'ın İsrail'i yok etme hedefine doğru geçici bir adım mı olduğu konusunda yorum yapmadı.

Uluslararası alanda tanınan Filistin Yönetimi'nden veya İsrail'den henüz bir tepki gelmedi.

REKLAM

Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi, Hamas'ın 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmesinin ardından İsrail işgali altındaki Batı Şeria'daki yarı özerk bölgeleri yönetiyor.

Filistin Yönetimi, 1967 savaşından sonra İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'de bağımsız bir devlet kurmayı umuyor.

Gazze'de çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 34 bin kişi öldürüldü

Uluslararası toplum ezici bir çoğunlukla iki devletli çözümü desteklerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki ülke tarihindeki en aşırı sağcı hükümet bunu reddediyor.

Gazze'deki savaş neredeyse yedi aydır sürüyor ve ateşkes görüşmeleri durmuş durumda.

Savaş, Hamas liderliğindeki silahlı kişilerin 7 Ekim'de İsrail'in güneyine saldırarak yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesiyle başladı. Filistinli silahlı savaşçılar yaklaşık 250 kişiyi rehin aldı.

REKLAM

Sağlık yetkililerine göre, İsrail'in Gazze'ye yönelik bombardımanı ve kara saldırısı sonucu çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 34.000'den fazla Filistinli öldürüldü ve Gazze'nin 3 milyonluk nüfusunun yaklaşık yüzde 80'i kaçmak zorunda kaldı.

Al Hayya: İsrail, Hamas güçlerinin yüzde 20'sini bile yok etmeyi başaramadı

İsrail şimdi, Gazze'nin güneyinde, Mısır sınırına yakın, 1 milyondan fazla Filistinlinin sığındığı ve daha önce güvenli olduğu iddiasıyla sivillerin gitmesini istediği Refah şehrine saldırmaya hazırlanıyor.” “.

Tel Aviv, Hamas'ın savaşın başlamasından bu yana ilk iki düzine taburunun çoğunu dağıttığını, ancak geri kalan dört taburun Refah'ta saklandığını söyledi.

İsrail, Refah saldırısının “Hamas'a karşı zafer kazanmak” için gerekli olduğunu iddia ediyor.

Halil el Hayya, Refah saldırısının Hamas'ı yok etmeyi başaramayacağını söyledi. Dış siyasi liderlik ile Gazze'deki askeri liderlik arasındaki temasların savaş nedeniyle “kesintiye uğramadığını” belirten yetkili, iki grup arasında “temas, karar ve direktiflerin istişare içinde alındığını” söyledi.

REKLAM

“İsrail güçleri Hamas'ın insan ve saha varlıklarının yüzde 20'sini yok edemedi.” el-Hayya şöyle konuştu: “Hamas'ı ortadan kaldıramazlarsa çözüm nedir? Çözüm uzlaşmaya varmaktır.” İsrail'i Hamas'la müzakere masasına dönmeye çağırdı.

“Hamas karargâhının Türkiye'ye taşınması gündemde değil”

Kasım ayında bir hafta süren ateşkesin ardından İsrail'de tutulan 240 Filistinli mahkum karşılığında 100'den fazla rehine serbest bırakıldı.

Ancak uzun vadeli ateşkes ve diğer rehinelerin serbest bırakılması yönündeki müzakereler halihazırda dondurulmuş durumda ve her iki taraf da birbirini uzlaşmazlıkla suçluyor.

Katar'ın kilit muhatabı, arabuluculuk rolünü “yeniden değerlendirdiğini” söyledi.

Daha önce Katar'da bulunan Hamas'ın üst düzey siyasi yetkililerinin çoğu, geçen hafta Körfez ülkesinden ayrılarak Türkiye'ye gitmişti.

REKLAM

Bunun yerine Al Hayya, grubun siyasi merkezinin kalıcı olarak Türkiye'ye taşınmasının gündemde olmadığını ve Hamas'ın Katar'ın arabulucu olarak görüşmelere devam etmesini istediğini söyledi.

Hamas: Savaş bitmeyecekse tutukluları neden teslim edelim?

İsrailli ve ABD'li yetkililer Hamas'ı anlaşmayı ciddiye almamakla suçluyor.

El-Hayya İsrail ve ABD'nin suçlamalarını reddederek, Hamas'ın geri kalan İsrailli rehineler karşılığında serbest bırakılmasını istediği Filistinli tutuklu sayısında da taviz verdiğini söyledi.

Öte yandan el-Hayya, grubun Gazze'de tam olarak kaç rehinenin kaldığını ve hayatta olduğunu bilmediğini, ancak Hamas'ın kalıcı ateşkes ve İsrail askerlerinin tamamen geri çekilmesi taleplerinden geri adım atmayacağını söyledi. ve İsrail her ikisine de karşı çıktı.

İsrail yönetimi, Hamas yenilgiye uğratılıncaya kadar askeri operasyonlara devam edeceğini, ardından da “güvenlik nedeniyle” Gazze'deki varlığını sürdüreceğini söylüyor.

REKLAM

Hamas lideri kalan rehineler hakkında şunları söyledi: “Savaşın biteceğinden emin değilsek neden esirleri teslim edelim?” soruyu sordu.

Halil el-Hayya: Hamas 7 Ekim saldırılarından pişman değil

El-Hayya ayrıca, “deniz yoluyla yardım sağladığını” öne sürerek, Hamas'ın Gazze Şeridi'nde ABD yapımı yüzer iskele çevresinde konuşlanmış herhangi bir İsrail veya diğer kuvvete saldıracağı tehdidinde bulundu ve şöyle devam etti:

“Gazze'de ister denizde ister karada olsun, Filistinli olmayan her türlü varlığı kategorik olarak reddediyoruz ve bu bölgelerde üslenen İsrailli veya başka herhangi bir askeri güce işgalci güç muamelesi yapacağız.”

Halil el-Hayya, Gazze'ye ve halkına getirdiği yıkıma rağmen Hamas'ın 7 Ekim saldırılarından pişmanlık duymadığını vurguladı.

Saldırılarda Hamas savaşçılarının sivilleri hedef aldığı yönündeki suçlamaları reddeden Halil Al Hayya, operasyonun “Filistin meselesini yeniden dünya gündemine taşıma hedefinde başarılı olduğunu” değerlendirdi.

REKLAM

Ve İsrail'in Hamas'ı ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerinin, Filistinlilerin gelecekte gerçekleştireceği silahlı saldırıları önlemede başarısız olacağı yorumunu yaptı.

Halil el Hayya röportajı şu soruyla noktaladı:

“Diyelim ki Hamas'ı yok ettiler. Filistin halkı yok olacak mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir