Havalimanlarında 'manuel arama zorunluluğu' kararı: İzin vermeyen yolcular uçağa alınmayacak – Son Dakika Türkiye Haberleri

AKP, elle aranmayan yolcuların uçağa bindirilmeyeceği ve uçakta rahatsızlık verenlerin uçağa bindirilmeyeceğine ilişkin ulaşım alanındaki düzenlemeleri içeren yasa tasarısını TBMM Başkanlığı'na sundu. para cezasına çarptırılmak.

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, teklifin ulaştırma, denizcilik ve haberleşme sektörlerinde dengeli, erişilebilir, ekonomik ve güvenli bir yaklaşımla toplumun yaşam kalitesini artırmayı ve ülke kalkınmasına katkıda bulunmayı amaçladığını söyledi. , uzay ve bilgi teknolojileri.

Ekonomim haberine göre; Havalimanlarında güvenlik bölgesine ilişkin kurallara ilişkin de Güler, havalimanlarında ve uçaklarda transit geçiş sırasında tüm yolcuların kişisel eşyalarıyla, teknik cihazlarla ve gerektiğinde manuel olarak kontrol ve arama yapılabileceğini, havacılık güvenliğinin ihlal edilmemesini sağlamakla sınırlı olduklarını belirtti. ihlal edildi.

Teknik imkanlarla yapılan kontrollerin sonuçlanamaması halinde, yolcunun kendisinin ve şahsi eşyalarının elle aranmasını kabul etmedikçe havalimanına ve uçağa kabul edilmeyeceğini anlatan Güler, bu durumda yolcunun aranacağını belirtti. Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşma hükümleri saklıdır.

Teklifte yer alan kurallar şöyle:

*Havalimanı girişinde tüm yolcular cihazla aranacaktır. Cihazla aramanın yeterli olmadığı durumlarda manuel arama yapılacaktır. Ancak kendisinin veya şahsi eşyalarının elle aranmasına izin vermeyen yolcunun uçağa binmesine izin verilmeyecektir. Havacılık güvenliğiyle sınırlı olmak üzere, özel güvenlik personeli genel kolluk kuvvetlerinin gözetimi altında kargo, bagaj ve eşya araması yapabilir.

CEZALARIN ÜST SINIRI 500 BİNE KADAR ÇIKARILACAK

Tehlikeli ve zorunlu haller dışında, uçuş sırasında insan hayatını riske atacak eylemlere ilişkin cezalar artırılıyor. Bu kapsamda uçakta yasa dışı yayın yapmak, telefon kullanmak ve paraşütle atlama gibi fiillerde üst ceza sınırı 500 bin liraya çıkarılacak.

Kılavuzluk ve römorkörlük hizmeti verenler, Bakanlıkça belirlenen şartları sağlayamazlarsa veya belirlenen süre içinde şartları sağlayamazlarsa ilgili sektörde hizmet veremeyeceklerdir.

Farklı davrananlara Bakanlık veya Liman Başkanlığınca 2 milyon liraya kadar para cezası verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir