İki yıl önce deneme amaçlı dikilmişti: Yüksek verim elde edildi, ekim alanı genişletildi… – Son Dakika Hayat Haberleri

Çilimli ilçesinde Valilik ve Belediye'nin destekleriyle artan üretim alanlarındaki ilk ekim, Vali Selçuk Aslan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Çiftçilere sağlanan destekler sayesinde ekim alanı 350 tona çıkarılan siyah pirinçten 150 ton verim bekleniyor.

Programda konuşan Vali Aslan, siyah pirincin anavatanının aslında Çin olduğunu, bölgede deneme amaçlı ekilen üründen yüksek verim alındıktan sonra ekim alanının genişletildiğini söyledi.

Geçen yıl 150 dönüm alanda 40 ton üretim gerçekleştirildiğini belirten Aslan, şöyle konuştu: “Çilimli Belediyemiz bu yıl ürün alım garantisi ve tohum desteğiyle bu işi yürütüyor. Valiliğimiz olarak 350 dekar alanda 150 ton ürün elde etme hedefiyle tohumları ektik.” Dedi.

Ürünü farklı şekillerde değerlendirmeye yönelik çalışmaların devam ettiğini anlatan Aslan, şöyle konuştu:

“Pirinç dışında alternatif ürün ve yemeklerin de yapıldığını gördük. Düzce Üniversitesi'nde siyah pirinç unu ile bebek maması ve spor gıdası üretimi konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ediyor. Bunda da sonuç almayı bekliyorduk. Tarım Müdürlüğümüz Çilimli ile adeta özdeşleşen siyah pirinç için coğrafi işaret çalışması yapıyoruz. “ISO ve helal gıda belgelendirmesi konusunda çalışmalarımızı yürüttük. Siyah pirincin Düzce Çilimli'deki merkeziyle her geçen gün bir marka haline geleceğine inanıyoruz. “

Konuşmanın ardından bu yıl bölgede ilk kez drone ile ekim gerçekleştirildi.

Vali Aslan çizmelerini giyerek tohumları geleneksel yöntemle sulak alana ekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir