İlk kez G7'de bulunan Papa, yapay zekanın tehlikeleri konusunda uyardı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Katoliklerin ruhani lideri Papa, tarihinde ilk kez katıldığı İtalya'nın ev sahipliği yaptığı G7 zirvesinde yapay zekanın tehlikeleri üzerine özel bir oturumda konuştu.

REKLAM

Yapay zekanın tehlikeleri ve vaatleri üzerine özel bir oturumda konuşmak üzere Güney İtalya'daki G7 zirvesine davet edilen Papa Francis, liderlere seslendi.

G7 zirvesine katılan ilk Papa olan Papa Francis, oturumda yaptığı konuşmada, uluslararası zirvelerin, hükümet politikalarının ve şirket yönetiminin giderek gündemine gelen bir konuya etik bir bakış açısı sundu.

Yapay zekanın geliştirilmesinde ve kullanımında insan onurunun ön planda tutulması çağrısında bulunarak, bu kadar güçlü teknolojinin insan ilişkilerini algoritmalara dönüştürme riski taşıdığı uyarısında bulundu.

“Otonom olarak seçim yapabilen makinelerin harikalarıyla karşı karşıya kaldığımızda, bazen dramatik ve acil durumlarla karşı karşıya kalsak bile karar verme sürecinin her zaman insana bırakılması gerektiği konusunda net olmalıyız” dedi.

“İnsanların kendileri ve yaşamları hakkında karar verme yeteneğini elinden alırsak, insanlığı umutsuz bir geleceğe mahkum eder, makinelerin tercihlerine bağımlı hale getiririz” diye ekledi.

Francis, politikacıların yapay zekanın insan merkezli kalmasını sağlama konusunda öncülük etmesi gerektiğini, böylece silahların ve hatta daha az öldürücü araçların ne zaman kullanılacağına ilişkin kararların makineler tarafından değil, her zaman insanlar tarafından alınmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Francis ayrıca otonom silahları da eleştirdi ve bir insanı öldürüp öldürmeme kararının asla makinelere bırakılmaması gerektiğini söyledi.

“Silahlı çatışma trajedisinin ışığında, 'ölümcül otonom silahlar' gibi cihazların geliştirilmesinin ve kullanımının yeniden değerlendirilmesi ve sonuçta yasaklanmasının acil gerekliliği konusunda ısrar etmek istiyorum. Bu, daha fazla ve uygun insan kontrolüne yönelik etkili ve somut bir taahhütle başlar “Hiçbir makine asla bir insanın canını almayı seçmemelidir” dedi.

G7'nin Papa'nın endişelerini büyük ölçüde yansıtan nihai açıklamasında liderler, yapay zekayı “insan merkezli” tutmak için yönetişimi ve düzenleyici çerçeveleri daha iyi koordine etme sözü verdiler. Ayrıca makinelerin insan işçilerin yerini almasının işgücü piyasaları ve suçu tahmin eden algoritmalardan oluşan adalet sistemi üzerindeki potansiyel etkisini de fark ettiler.

“Ortak demokratik değerlerimiz ve insan haklarına saygımız doğrultusunda, ekonomik büyümeyi ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen, faydaları en üst düzeye çıkaran ve riskleri yöneten kapsayıcı, insan merkezli bir dijital dönüşüm sürdüreceğiz” dedi.

Zirveye katılarak Papa Francis, OpenAI'nin ChatGPT sohbet robotu tarafından başlatılan gelişmiş yapay zeka uygulamalarının ardından yapay zeka konusunda daha güçlü önlemler alınması için baskı yapan ülkeler ve küresel oyunculara katılıyor.

G7 liderleri, silahlar konusunda yapay zekanın ordudaki etkisinin ve “sorumlu geliştirme ve kullanım için bir çerçeveye duyulan ihtiyacın” farkına vardıklarını söyledi. Devletleri, “Yapay zekanın askeri kullanımının sorumlu olmasını, yürürlükteki uluslararası hukuka, özellikle de uluslararası insancıl hukuka uygun olmasını ve uluslararası güvenliği artırmasını” sağlamaya teşvik ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir