İngiltere'den İsrail'e: Desteğimiz koşulsuz değil – Son Dakika Dünya Haberleri

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Sunday Times'a yazdığı yazıda, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana geçen 6 ayı değerlendirdi.

Uluslararası insani yardım kuruluşu World Central Kitchen (WCK) çalışanlarına yönelik saldırıya değinen Cameron, 3 İngiliz vatandaşının da hayatını kaybettiğini hatırlattı.

İsrail'in hatasını kabul ettiğini ve sorumluluğu üstlendiğini vurgulayan Cameron, bunun bir daha yaşanmaması gerektiğini söyledi.

Cameron, “Aylardır Başbakan (Rishi Sunak) ve ben İsrail'e Gazze'ye daha fazla yardım sağlaması ve çözülmesi gereken sorunlara dikkat çekmesi yönünde çağrıda bulunduk.” değerlendirmesini yaptı.

Cameron, yeni yardım koridorlarının açılacağı ve yardımların daha fazla sınır kapısından geçmesine izin verileceği haberlerinin memnuniyetle karşılandığını vurguladı. “Sözlerin eyleme dönüştürülmesi gerekiyor, çünkü aksi takdirde kitlesel açlık dikkate alınması gereken kötü bir olasılıktır.” dedi.

Cameron ayrıca yardım dağıtımının önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “İnsani yardım kuruluşlarının temsilcilerini, Gazze'de yardım faaliyetleri yürüten İsrail kurumu olan Filistin Topraklarındaki Hükümet Faaliyetlerinin Koordinasyon Birimi'ne (COGAT) katılmaya çağırıyorum.” açıklamayı yaptı.

Cameron, “Hamas yok edilmeden önce” Derhal ve kalıcı bir ateşkesin mümkün olmadığını savundu.

Çatışmaların geçici olarak kesintiye uğramasının mahkumların Gazze'den çıkmasına ve bölgeye yardım girmesine olanak sağlayabileceğini söyleyen Cameron, Hamas liderlerinin Gazze'yi terk etmesi ve kullandıkları tesisleri ortadan kaldırması halinde bölgedeki sorunun siyasi yollarla çözüleceğini öne sürdü. askeri değil.

Cameron, İsrail'in kendini savunma hakkının desteklenmesine önem verdiklerini kaydetti. “Elbette bu destek koşulsuz değil. Başarılı bir demokrasinin uluslararası insancıl hukuka saygılı olmasını bekliyoruz.” dedi.

Gazze'ye yönelik saldırıların sona ermeyeceği ihtimaline değinen Cameron, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Başımızı ellerimize koyup sonu gelmeyecek bir savaşın bitmesini bekleyemeyiz. İşgalci güç İsrail'in Gazze halkına karşı sorumlulukları var. Bu aynı zamanda uluslararası toplumun da İsrail'le birlikte çalışarak İsrail'in Gazze'yi korumak için çalıştığı anlamına geliyor.” İnsanlar güvende ve ihtiyaçlarını karşılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir