İranlı bakan, İsrail'in İsfahan'a yönelik saldırısını küçümseyerek soruşturmanın devam ettiğini söyledi

İran Dışişleri Bakanı Amir Abdullahiyan, saldırıyı küçümseyerek şunları söyledi: “Bu, insansız hava aracına değil, çocuklarımızın oynadığı bir oyuncağa benziyor.”

REKLAM

İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir Abdullahiyan, gece yarısı İran'a düzenlenen saldırının soruşturulduğunu ve şu ana kadar İsrail ile herhangi bir bağlantısının kanıtlanmadığını söyledi.

Amir Abdullahian, NBC News'e dronların İran'ın içinden havalandığını ve vurulmadan önce birkaç yüz metre uçtuğunu söyledi.

Saldırıyı küçümseyen Amir Abdullahian şunları söyledi: “Onlar… insansız hava araçlarından çok, çocuklarımızın oynadığı oyuncaklara benziyor.”

Bakan, Tahran'dan gelen bilgilere göre insansız hava araçları ile İsrail arasında bir bağlantı olduğunun kanıtlanmadığını vurguladı.

İranlı yetkililer, Cuma sabahı erken saatlerde hava savunma sistemlerinin İsfahan üzerinde üç insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. Olayı İsrail'in değil “sızıcıların” saldırısı olarak nitelendirerek misilleme ihtiyacını ortadan kaldırdı.

Amir Abdullahian, İsrail'in tepki göstermesi ve İran'ın çıkarlarına aykırı davranması halinde Tahran'ın bir sonraki tepkisinin derhal ve maksimum düzeyde olacağı konusunda uyardı.

Saldırının İsfahan kenti yakınlarındaki askeri hava üssünü hedef aldığı ancak herhangi bir stratejik bölgeyi vurmadığı veya ciddi hasara yol açmadığı kaydedildi.

İsrail ise olayla ilgili bir açıklama yapmadı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ABD'nin herhangi bir saldırı operasyonuna karışmadığını söylerken Beyaz Saray'ın herhangi bir yorumu olmadı.

Ortadoğu'da İsrail ile İran'ın vekil güçleri arasındaki şiddet, Gazze'deki altı ay süren savaş sırasında tırmandı ve bu durum, iki ülke arasındaki gölge savaşın doğrudan bir çatışmaya dönüşebileceği yönündeki korkuları artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir