İspanya ve İrlanda: AB-İsrail Ortaklık Anlaşması'nın acilen gözden geçirilmesi gerekiyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Filistinli grupların saldırılarının İsrail'in uluslararası insani hukuku ihlal etmesini haklı çıkaramayacağını söyleyerek, İsrail ile AB arasındaki Ortaklık Anlaşması'nın acilen gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

REKLAM

İspanya ve İrlanda, Gazze'deki savaş nedeniyle Avrupa Birliği Komisyonu'na “AB-İsrail Ortaklık Anlaşması'nı derhal gözden geçirmesi” çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e mektup yazan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonu ve olası insan hakları ve uluslararası ihlallere ilişkin ciddi endişelerini dile getirdi.

Liderler, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun son kararına ve Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'in bazı eylemlerinin Soykırım Sözleşmesi'nin ihlali kapsamına girebileceği yönündeki kararına değindi.

Bloğun 27 üye ülkesinden İspanya, İrlanda ve Belçika, Benjamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetine karşı en eleştirel sesler olarak görülüyor.

Aynı şekilde bu ülkeler Filistin devletini tanıma planlarını da dile getiriyorlar.

Sanchez ve Varadkar, Hamas ve diğer Filistinli silahlı grupların gerçekleştirdiği saldırıların, askeri müdahale yoluyla uluslararası insancıl hukukun ihlal edilmesini haklı çıkaramayacağını vurguladı.

Mektupta şunlar yazıyordu:

“Hamas ve diğer silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen korkunç terör saldırıları, İsrail'in askeri müdahalesiyle uluslararası insancıl hukukun ihlal edilmesini ve bunun sonucunda Gazze'deki sivil halka verilen zararı haklı çıkarmaz ve olamaz. Gazze'nin sivil nüfusu, Gazze halkı.” İnsani ateşkesin bir an önce sağlanması gerektiğini açıkça ifade ediyoruz.”

İki ülkenin liderleri, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki sınır bölgesi olan ve bir milyondan fazla sivilin yaşam mücadelesi verdiği Refah'a kara operasyonu başlatabileceği yönündeki haberlerden de endişe duyduklarını söyledi.

İsrail hükümeti, Gazze Şeridi'ndeki Refah bölgesinin Hamas'ın son kalesi olduğunu iddia ediyor.

“AB-İsrail ortaklık anlaşması gözden geçirilmeli”

İspanya Başbakanı Sanchez ve İrlanda Başbakanı Varadkar, bu saldırının “daha da büyük bir insani felakete” yol açacağını vurguladı.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre savaş sırasında şu ana kadar İsrail saldırılarında 12 bin 300'ü çocuk ve 8 bini kadın olmak üzere 28 binden fazla Filistinli öldürüldü.

Başbakan Sanchez ve Varadkar ortak bir mektupta şunları söyledi: “Avrupa Komisyonu'nu, İsrail'in, insan haklarına ve demokratik ilkelere saygıyı ilişkilerin temel unsuru haline getiren AB-İsrail Ortaklık Anlaşması da dahil olmak üzere yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini acilen doğrulamaya çağırıyoruz.” .” Belirtti:

AB iki devletli çözümün sorumluluğunu üstleniyor

Liderler, Komisyonun böyle bir ihlalin meydana geldiği sonucuna varması halinde üye devletlere durumu değerlendirmeleri için “uygun önlemler” tavsiye etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Ancak bu tedbirlerin ne olacağı konusunda ayrıntı verilmedi.

İki Avrupa başbakanı mektupta, “İki devletli çözümün uygulanması, bu şiddet döngüsünün bir daha yaşanmamasını sağlamanın tek yoludur. Avrupa Birliği'nin bunu gerçeğe dönüştürmek için harekete geçme sorumluluğu vardır.” diye yazdı. Sözleriyle Brüksel'i sorumluluk almaya davet etti.

AB: Tarafları uluslararası hukuka saygı göstermeye çağırıyoruz

Avrupa Komisyonu sözcüsü, mektubun “birkaç dakika önce” alındığını doğruladı ve sonraki olası adımlar hakkında yorumda bulunmadı.

Ancak sözcü şunları söyledi: “Tüm tarafları uluslararası hukuka saygı duymaya güçlü bir şekilde çağırıyoruz ve uluslararası hukuk ihlallerinin hesap verilmesi gerektiğini teyit ediyoruz.” dedi.

Komisyon sözcüsü: “AB, uluslararası insancıl hukuk doğrultusunda tüm sivillerin korunmasının önemini sürekli olarak vurguluyor ve sivillerin can kaybından üzüntü duyuyor. AB, hem tüm açıklamalarında hem de İsrail makamlarıyla ikili temaslarında bu mesajı aktarmaya devam ediyor. “Bir açıklama yaptı.

REKLAM

“İnsan haklarına ve demokratik ilkelere saygı” şartı

AB-İsrail Ortaklık Anlaşması 2000 yılından bu yana yürürlükte. Söz konusu anlaşma, iki taraf arasındaki ikili ilişkileri düzenleyen temel hukuki araç olarak öne çıkıyor ve siyasi diyalog, ticaret, rekabet, teknoloji, bilim, yenilikçilik, antisemitizm, Diğer birçok konunun yanı sıra yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı mücadele.

Brüksel ile Tel Aviv arasındaki Ortaklık Anlaşması'nın ikinci maddesi, ilişkilerin “uluslararası ve ulusal politikalara yön veren ve Anlaşmanın temel unsurunu oluşturan insan haklarına saygı ve demokratik ilkelere dayanacağını” belirtiyor.

İsrail, AB'nin “Avrupa Komşuluk Politikası” kapsamında Brüksel'den her yıl yaklaşık 1,8 milyon avro alıyor.

Ayrıca İsrail, AB'nin 2021-2027 dönemi için 95,5 milyar Avro tutarındaki “Horizon Europe” amiral gemisi araştırma programının ortak ülkesidir.

AB Komisyonu, Birliğin 2021-2027 bütçesinde bilimsel araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerini desteklemek amacıyla oluşturulan “Horizon Europe” projesine 95,5 milyar euro ayırdı.

REKLAM

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Hamas üyelerinin 7 Ekim'de İsrail'e saldırmasının hemen ardından ülkeyi ziyaret etti ve İsrail'in kendisini savunma hakkına sahip olduğunu söyledi.

İspanya ve İrlanda başbakanları da Gazze'deki Mısır sınırına giderek kentteki insani duruma dikkat çekerek, bir Filistin devletini tanıyabileceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir