Jack Dorsey Şirketinin Bitcoin Satın Alma Planını Açıkladı

Twitter kurucu ortağı Jack Dorsey, fintech firması Block'un, Bitcoin ürünlerinden elde edilen brüt kârın %10'uyla her ay BTC satın alacağını söyledi.

Dorsey, beklenenden daha iyi bir ilk çeyrek kazanç raporu içeren 2 Mayıs'ta hissedarlara yazdığı mektubunda, “İleriye dönük olarak, Bitcoin ürünlerinden her ay elde ettiğimiz brüt kârın %10'unu Bitcoin satın alımlarına yatıracağız” dedi.

“Bitcoin'i bilançomuza koyan ilk halka açık şirketlerden biriydik” diye ekledi. Block, 2020'nin dördüncü çeyreği ile 2021'in ilk çeyreği arasında 220 milyon dolar değerinde BTC satın aldı.

“Bitcoin'e yaptığımız yatırım teknolojinin ötesine geçiyor; ekonomik güçlenmenin norm olduğu bir geleceğe yapılan yatırımdır.”

Son bilançoya göre 31 Mart itibarıyla Block'un elinde yaklaşık 573 milyon dolar değerinde 8.038 Bitcoin (BTC) bulunuyor. Şirket bu yatırımdan 233 milyon dolar kar elde etti.

Block'un 2024 yılının ilk çeyreğinde Cash App üzerinden müşteri satışlarından elde ettiği Bitcoin brüt karı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %60 artarak 80,1 milyon dolara ulaştı. Şirketi bu miktarın %10'u ile yaklaşık 1.350 BTC satın alabilir.

Block'un 2024'ün ilk çeyreği ve 2023'ün ilk çeyreğine ilişkin Bitcoin sonuçları ve müşterilere yaptığı Bitcoin satışları. Kaynak: Blok

Şirketin ilk çeyrekte Bitcoin'den elde ettiği gelir, bir önceki yılın aynı dönemine göre %26 artışla 2,73 milyar dolara yükselirken, şirket bu artışın çeyrek boyunca BTC piyasasının ortalama fiyatındaki artıştan kaynaklandığını söyledi.

Dorsey, hissedarlara yazdığı mektubunda “Dünyanın para için açık bir protokole ihtiyacı olduğuna” inandığı için “Bitcoin'e çok zaman harcadığını” söyledi.

Böyle açık bir protokolün Block'un “dünya çapında daha fazla insana daha hızlı hizmet vermesine” yardımcı olarak fayda sağlayabileceğini söyledi.

Ancak Dorsey, “şirket kaynaklarının %3'ten azının Bitcoin ile ilgili projelere ayrıldığını” da sözlerine ekledi.

Aralık 2023'te Block, Bitkey Bitcoin cüzdanını piyasaya sürdü ve 23 Nisan'da, ödülleri %50 oranında azaltan Bitcoin yarılanmasının ardından madencilerin karşılaştığı zorlukları hafifletmeye yardımcı olmak için “eksiksiz bir Bitcoin madencilik sistemi” kurduğunu duyurdu.

Dorsey son olarak şunları söyledi:

“İnternetin yerel bir para birimi olacak; bu sadece zaman meselesi. Bu bir gecede gerçekleşmeyecek. Mevcut ve gelişmekte olan finansal sistemler bir süre daha paralel olarak işleyecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir