Kripto para birimi stakinginin artıları ve eksileri nelerdir?

Kripto stake havuzları nelerdir?

Staking havuzu, birden fazla kripto token sahibinin tokenlarını bir araya toplamasına izin veren, böylece stake havuzu operatörüne doğrulayıcı statüsü veren ve ilgili tüm tarafları hesaplamalı kaynak katkıları için tokenlarla ödüllendiren bir araçtır.


Dünyanın dört bir yanındaki birçok kripto para yatırımcısı için stake havuzları kavramı bilinmiyor ve birine yatırım yapmak, çok sayıda yatırımcıyı oraya çekmek yerine şüphe uyandırıyor. Bununla birlikte, stake havuzlarının genel konsepti, stake kanıtı (PoS) modeli kullanan ve ilgili tarafların kripto tokenlerini yıllık yüzde getiri (APY) karşılığında belirli bir blockchain adresine veya cüzdanına kilitlemelerini gerektiren blok zincirlerinde mevcuttur.


Bu kilitli tokenlar ilgili blok zincirinin gelişimiyle bağlantılıdır. Buna karşılık, blockchain, halka açık hisse havuzu operatörü aracılığıyla ilgilenen taraflara, yatırılan token sayısına bağlı olarak yüzdelik bir ödül sağlar. Halka açık bir stake havuzuna yatırım yapmanın birçok faydası, özellikle kullanılan stake havuzu modeli olmak üzere, kripto tokenları stake etmeden önce dikkate alınması gereken bir takım uyarıları da beraberinde getirir.


Halka açık stake havuzları, blockchain ağında doğrulayıcı olmak zorunda kalmadan veya özel bir stake havuzu başlatmak için gereken büyük miktardaki kripto tokenlerini stake etmek zorunda kalmadan stake etme faaliyetine katılmak isteyen perakende yatırımcılar için idealdir. Ethereum'da, bir tüccarın bağımsız bir doğrulayıcı olabilmesi için 32 ETH'ye ihtiyacı olacak, böylece herhangi bir kullanıcı Ether'i (ETH) stake edebilir ve bu süreçte ödüller kazanabilir.

Staking havuzu geri dönüyor

Uzun vadeli kripto token sahipleri için uygun bir seçenek olan staking havuzları, token değerlemesi yoluyla elde edilen sermaye kazançlarına ek olarak getiri elde etme vaadini de sunuyor.
Bir PoS blok zincirinde doğrulayıcı olmak için gereken token sayısının bir kısmıyla bir stake havuzuna yatırım yapmak mümkündür; staking havuzu ise stake edilen kripto para birimine bağlı olarak kullanıcıları günlük, haftalık veya üç aylık bazda ödüllendirir. Örneğin yatırımcılar, günlük ödüller için ve minimum bakiye zorunluluğu olmadan ETH tokenlerini Coinbase'deki bir stake havuzunda stake edebilirler.


Token stake etme konusunda bir diğer popüler blockchain ise ikinci en büyük blockchain ekosistemi olan Cosmos'tur. Yatırımcılar ayrıca Cosmos ekosistemindeki birçok zincirdeki çeşitli doğrulayıcılar aracılığıyla tokenlarını stake edebilirler.


Hangi stake havuzuna katılacağınızı seçmek, genellikle %5 ila %6 arasında olan komisyon oranları ve doğruladıkları projeler için kod oluşturma gibi ekosisteme nasıl katkıda bulundukları gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Yıllık yüzde oranı (APR) zincirden zincire değişir; Cosmos Hub'daki APR “Osmosis için öyle” iken Juno önemli ölçüde daha yüksek olan 0'ı sunuyor.


Bu faktörlere ek olarak birçok stake havuzu operatörü, kendilerini potansiyel paydaşlar için cazip hale getirebilecek benzersiz değer önerileri sunmaktadır. Buradaki konuyla ilgili bir örnek, doğrulayıcı ağı içinde merkezi olmayan yönetimi destekleyen, Cosmos ekosisteminden yeni ortaya çıkan bir doğrulayıcı olan Cosmos Antimatter'dır. Ana amaç, kârlarının %0'ını paydaş ekosistemine bağışlayarak doğrulayıcı kartellerin oluşmamasını sağlamaktır.

Neden stake havuzuna yatırım yapmalısınız?

Staking havuzları, stake edilen token miktarıyla orantılı olarak ödüller kazanır; stake edilen miktar, blockchain'de doğrulayıcı statüsü kazanmak için gereken miktarın çok küçük bir kısmı olsa bile.
Staking havuzları, herkesin uzun vadeli fiyat artışı için kripto tokenleri tutarak pasif gelir elde etmesine olanak tanır. Ayrıca yatırımcıların, stake havuzunun nasıl çalıştığı veya stake havuzu operatörünün tüm ilgili taraflar adına yaptığı doğrulama düğümünü kurup çalıştırmak için gereken prosedürler konusunda endişelenmesine gerek yok.


Kazanılan ödüller, bir işlem bloğunun başarılı bir şekilde eklendiği her seferde, blockchain doğrulayıcıyı (bir staking havuzu durumunda havuz operatörü) yeni basılmış jetonlarla ödüllendirdiğinden, kazanılan ödüller stake edilmiş kripto tokenleri biçimindedir. Bu, ilgili tarafların stake edilen token sayısıyla orantılı olarak adil paylarını alacakları ve stake edilen tokenın fiyatı zaman içinde değer kazandıkça daha da yüksek getiri elde edebilecekleri anlamına gelir.


Doğrulayıcı olmak için gereken minimum token miktarı çok yüksek olduğundan, acemi yatırımcıların bile fonlarını halka açık bir stake havuzu operatörüne kilitlemeleri ve daha öngörülebilir ve sık stake etme ödüllerinden yararlanmaları çok daha kolaydır.

Staking yolculuğunuza başlamadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Potansiyel getirilere rağmen, bir kripto para birimi stake havuzunu çalıştırmanın maliyetleri, yatırım yapmadan önce akıllıca düşünülmelidir.


Staking havuzunu akıllıca seçmek önemlidir çünkü stake edilen tokenlar blockchain için teminat görevi görür ve blockchain üzerinde doğrulayıcı olarak görev yapan havuz operatörünün işini herhangi bir kötü niyet olmadan yapması önemlidir.


Geçersiz veya hileli işlemlerle bir blok oluşturulduğunu varsayalım, blockchain ağı belirli miktarda stake edilmiş tokenleri yakabilir ve bu durum, tokenlarını stake havuzuna yatıran diğer paydaşlarla birlikte kripto para birimini stake ederek para kaybetmenize neden olabilir.


Ayrıca, bir yatırımcı bir staking havuzuna katılmaya karar verdiğinde, kripto tokenleri belirli bir blockchain adresine veya üçüncü bir tarafa kilitlenir, bu da ilgili tarafların stake edilen tokenlar üzerinde doğrudan kontrole sahip olmamasına neden olabilir. İlgili tarafların staking sürecine katılmasına ve ek güvenlik için varlıklarını bir donanım cüzdanında saklamasına olanak tanıyan stake havuzlarını seçmek daha akıllıca olacaktır.


Bir stake havuzu, tokenları doğrudan blockchain ile stake etmekten daha düşük ödüller verecektir çünkü her stake etme ödülü, stake havuzundaki birçok katılımcı arasında paylaşılmaktadır. Nihai ödeme, platform ücretleri ve komisyonlardan sonra daha da azaltılır. ETH için bireysel doğrulayıcı olmak %6 APY kazanabilir. Karşılaştırıldığında, kripto para birimi staking havuzlarına bağlı yatırımlar, en iyi senaryoda staking havuzlarına kıyasla yaklaşık %5 daha düşük bir APY kazanabilir.

Staking yolculuğunuza nasıl başlayabilirsiniz?

Belirli bir kripto token için mevcut olan tüm kripto stake havuzları üzerinde gerekli araştırmayı yapmanız ve kanıtlanmış bir geçmişe sahip olanları seçmeniz gerekir.


Kripto madenciliğinden farklı olarak, kripto para birimi stake etme, getiri elde etmek için madencilik ekipmanına yatırım yapılmasını gerektirmez. Şu anda PoS blok zincirinde çalışan farklı kripto para birimleri için çeşitli kripto stake havuzları mevcut ve yatırımcılara, daha yüksek bir APY sunabilecek özel stake havuzları yerine halka açık stake havuzları işleten büyük kripto para birimi borsalarını seçmeleri tavsiye ediliyor.


Staking havuzunun sıralamasını dikkate almanın yanı sıra, paydaşlara staking havuzunun performansı hakkında düzenli güncellemeler sağlayan ve operasyonlarında şeffaf olan staking havuzlarının seçilmesi akıllıca olacaktır. Bu, deponun gelecekteki yol haritasına ve paydaşların sürece nasıl dahil edileceğine ilişkin önemli kararların alınmasını da içeriyor.


Yatırımlar için stake havuzunuzu daraltmadan önce performans incelemelerini incelemeniz önerilir. Staking tokenlarının potansiyel gerçek getirilerini anlamak için giriş veya üyelik ücretini göz önünde bulundurun ve ödüllerin daha fazla sulandırılmamasını sağlamak için çok fazla paydaşın olmadığı bir stake havuzuna girin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir