Kurban fiyatları 20 bin TL'den başlıyor, satıcı maliyetten, alıcı ise fiyattan şikayetçi: Bayramın tadı yok – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İstanbul Alibeyköy'de kurban satış alanındayız. Fiyatlardaki keskin artışın nedenini sorduğumuz çiftçiler kira, yem ve ulaşım masraflarını işaret ediyor. Geçen yıl 20 ila 40 bin lira arasında olan İstanbul'da market kirası bu yıl 100 bin lira oldu.

Yem fiyatları torba başına 250-300 liradan 600 liraya çıktı. Akaryakıt fiyatlarıyla birlikte ulaşım maliyetleri de neredeyse yüzde 100 arttı. Kastamonu'dan İstanbul'a tırın maliyeti 45-50 lira, Niğde'den İstanbul'a ise tırın maliyeti 75 bin lira civarındaydı.

Bu maliyet artışları üreticiyi fiyatları artırmaya zorladı. Üretici, hayvanları alıcı bulamaması durumunda bayram sonunda kasaplara satmayı planlıyor.

“Bittik, yorulduk”

Piyasanın durumunu sorduğumuzda ismini açıklamak istemeyen bir satıcı, “Bittik, yorulduk artık. Yemek ve kira masraflarını karşılamak çok zor. İşçilerin veya emeklilerin hayvan kurban etmesi mümkün değildir” dedi.

ALICILARIN ELLERİ BOŞ PİYASADA DÖNÜYOR

Pazarda karşılaştığımız bir alıcı, “Asgari ücret alıyorum. 20 yıldır kurban kesiyoruz ama bu yıl bu fiyatlarla yapamayacağız. Satıcıları da anlamak gerekiyor. Masraflar onları da zorluyor ama biz de bir şey yapamıyoruz. Önümüzdeki günlerde fiyatların biraz daha düşmesini bekliyoruz ancak haksızlık yapmamalı ve üreticileri suiistimal etmemeliyiz” dedi.

Pek çok kişi fiyatlara bakıp gelecek yıl fedakarlık yapmayı umarak piyasadan eli boş çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir