Kuzey Makedonya'nın yeni cumhurbaşkanı açıklandı – Son Dakika Dünya Haberleri

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, VMRO-DPMNE liderliğindeki ittifakın desteklediği Gordana Siljanovska Davkova, yüzde 65,03 oyla başkanlık yarışında önde gidiyor.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) liderliğindeki ittifakın desteklediği mevcut cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski oyların %29,30'unu aldı.

Başkent Üsküp'teki parti binasında düzenlenen basın toplantısında Mickoski, bunun tarihi bir zafer olduğunu belirterek şunları söyledi: “Başardık. Makedonya kazandı. Halkın tarihi zaferi” Dedi.

Değerlere ve umuda dayalı bir gelecekte yeni bir sayfanın açıldığını kaydeden Mickoski, tüm vatandaşlara teşekkür etti.

En kısa sürede diğer muhalefet partileriyle “En iyi koalisyon ve hükümet” Mickoski, anlaşma için müzakerelere başlayacaklarını söyledi “Bu hükümeti en kısa sürede kuracağımızdan ve sürecin şeffaf olacağından eminim. Bu çifte bir zaferdir. 'Sizin Makedonya' ve VMRO-DPMNE ittifakı ayağa kalktı ve başkanı aldı ve bu da Profesör Gordana'ydı. Siljanovska Davkova” dedi.

Basın toplantısının ardından VMRO-DPMNE destekçileri parti binası önünde ve başkentteki Makedonya Meydanı'nda seçim zaferini kutladılar.

Öte yandan Merkezi Seçim Komisyonu'nun genel seçimlere ilişkin yayınladığı ilk resmi olmayan sonuçlara göre, VMRO-DPMNE liderliğindeki “Sizin Makedonya” ittifakı 59 milletvekili alırken, SDSM liderliğindeki “Avrupa'nın Geleceği Koalisyonu” ittifakı 59 milletvekili aldı. 19 milletvekiliyle ülkedeki en yüksek sayıyı aldı. Arnavutluk'un en büyük partisi olan Demokratik Bütünleşme Birliği'nin (BDI) liderliğindeki “Avrupa Cephesi” 18 milletvekili alırken, çeşitli partilerin oluşturduğu VLEN koalisyonu Sol olmak üzere 13 milletvekili aldı. (Levica) 6 milletvekili alırken, “Makedonyamız İçin” ZNAM Hareketi 5 milletvekili aldı.

Bu sonuçlara göre 120 sandalyeli Kuzey Makedonya parlamentosunda ülkedeki Türk toplumunu en az 3 milletvekilinin temsil etmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için toplam 1 milyon 814 bin 317 kayıtlı seçmenin yerel saatle 07.00'de oy kullanmaya başladığı ülkede, sandıklar yerel saatle 19.00'da kapandı. Genel seçimlerde 1 milyon 815 bin 350 kayıtlı seçmen bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimine katılım yüzde 47, genel seçimlerde ise yüzde 54 oldu.

1953 yılında Ohri'de doğan ve ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı olması beklenen Siljanovska Davkova, bir süre Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde anayasa hukuku ve siyasi sistem dersleri verdi.

1992-1994 yılları arasında Parlamento Anayasa Komitesi üyesi ve Devlet Bakanı olan Siljanovska Davkova, Birleşmiş Milletler seçim uzmanı, Avrupa Konseyi'nin yerel yönetim uzmanları grubunun başkan yardımcısı ve Venedik Komisyonu üyesiydi.

Ülkenin 2019 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aday olan Siljanovska Davkova, ikinci turda seçimi kaybetti.

Siljanovska Davkova, 2020'den beri Kuzey Makedonya Meclisi'nde milletvekili olarak görev yapıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir