Lübnan ordusu açıkladı: Hizbullah onu Suriye'de öldürüp kaçırdı – Son Dakika Dünya Haberleri

Lübnan ordusu bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, Süleyman'ın kaçırılmasına ilişkin ordu istihbaratının yürüttüğü soruşturma kapsamında Suriye uyruklu tüm çete üyelerinin yakalandığı belirtildi.

Yakalanan şüphelilerin ifadelerine göre Süleyman'ın Cübeyl'de aracını çalmaya çalışırken öldürüldüğü, ardından cesedinin sınırdan kaçırılarak Suriye'ye götürüldüğü belirlendi.

Lübnan Güç Partisi'nin Cübeyl lideri Süleyman'ın naaşının Lübnan'a getirilmesi için Suriyeli yetkililerle koordinasyonun sürdürüldüğü ve soruşturmanın tamamlanması için soruşturmaların devam ettiği bildirildi.

Ordunun Süleyman'ın ölümünü açıklamasının ardından Lübnan Başbakanı Necib Mikati de bir açıklama yaptı.

Olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirten Mikati, Süleyman'ın yakınlarına başsağlığı diledi ve tüm tarafları duygu ve dedikodulara güvenmeden, akılla ve itidalli hareket etmeye çağırdı.

Süleyman'ın kaçırılıp Hizbullah'ın müttefiki Suriye rejiminin eline geçmesinin ardından birçok LGP partisi dolaylı olarak olayın arkasında Hizbullah'ın olduğunu iddia etti.

Lübnan basınında ve özellikle LGP sempatizanları arasında yayılan bu söylentilerin ardından Hizbullah hareketi genel sekreteri Hasan Nasrallah, bugünkü konuşmasında Süleyman olayına değindi.

Nasrallah, olayın Hizbullah veya siyasetle hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi. “Lübnanlı ve Suriyeli bir çetenin onu kaçırdığı ortaya çıktı. Dün yaşananlar Hıristiyanlara, özellikle de tüm Lübnanlılara ders olmalı. Lübnan'da bölünmeye karşı olanlar fitne çıkarmakla suçlanıyor.” dedi.

Ordunun Süleyman'ın öldürüldüğünü doğrulamasının ardından bazı LGP Hıristiyanları Beyrut-Cübeyl-Trablus arasındaki yolu kapattı.

Yerel Lübnan basınında çıkan haberlere göre yolu kapatan grup, Suriye plakalı araçlara saldırdı. Yol bir süre kapalı kaldıktan sonra askerin müdahalesinin ardından yol yeniden trafiğe açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir