Malatya'nın nesi meşhurdur? Malatya'nın en sevilen yemekleri ve alınabilecek hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Malatya'nın nesi meşhurdur?

Malatya denildiğinde akla ilk gelen kayısıdır. Malatya kayısısı hem kuru kayısı olarak hem de farklı çeşitleriyle öne çıkıyor. Aynı zamanda Malatya kayısısının reçel, jöle, marmelat gibi pek çok farklı preparatında da tüketilebilmektedir.

Lezzetli yöresel yemeklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel dokusuyla da ünlü bir şehir olarak öne çıkıyor. Anadolu'nun birçok medeniyete ev sahipliği yapmış en önemli şehirlerinden biridir. Bu nedenle görülmesi gereken en önemli şehirlerden biri olduğu söylenebilir.

Malatya'nın en sevilen yemekleri ve alınabilecek hediyeler

Malatya meşhur yemekleriyle öne çıkan özel şehirlerden biridir. Yöresel lezzetler, her damak tadına ve damak tadına uygun yemek çeşitleri sunmaktadır.

– Kavrulmuş kayısı
– Girik
-Malatya kömbesi
– Malatya patlıcan tavası
– Malatya usulü preslenmiş köfte
– Kiraz yapraklarını sarın
– Elma köftesi

Malatya bunun gibi pek çok öne çıkan ve leziz yöresel yemekleriyle öne çıkıyor. Anadolu'nun köklü bir şehri olmasına rağmen birçok özel lezzet sunmaktadır. Özel süslemelere sahip kumaşlar, masa örtüleri, perdeler gibi pek çok ürün de kentte hediyelik olarak satın alınabiliyor. Aynı şekilde özel olarak hazırlanmış bakır yemek kapları, yayıklar ve tahta kaşıklar da Malatya şehrine özgüdür.

Malatya'da gezilecek yerler nereleridir?

Malatya'da gezilecek pek çok özel yer de bulunmaktadır. Bunlar arasında Malatya Müzesi, Etnografya Müzesi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı ve Turgut Özal Tabiat Parkı gibi pek çok yer öne çıkıyor. Öte yandan Gülpınar Şelalesi ve Levent Vadisi Seyir Terası gibi yerler muhteşem doğa manzaraları sunuyor.

Nemrut Dağı Malatya'nın kaçırılmaması gereken yerlerinden biridir. Ulu Cami, Söğütlü Cami gibi pek çok yapı bu konuda ön plana çıkıyor. Malatya, yöresel yemekleri ve hediyelik eşyalarıyla kültürel yapısına uygun bir turizm bölgesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir