Mehmet Şimşek sosyal medyada “vergi bildirimi” dönemini duyurdu – Son Dakika Türkiye, Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) hizmete açtığı yeni kanalları sosyal medya hesabından paylaştı.

Kayıplar ve vergi kaçakçılığıyla etkin mücadelenin devam ettiğini belirten Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gelir İdaremizce vatandaşlarımızın bildirimlerini daha kolay ve hızlı yapabilmeleri için yeni kanallar devreye alınmıştır. Bildirimlere ilişkin vergi kontrolü sonrasında, Tebligat'ta yer alan bilgilere göre belirlenen vergi cezası ve vergi kaybının %10'u oranında bildirim ikramiyesi verilmektedir. bildirimde bulunulacaktır.”

BİLDİRİM OLABİLİR

Bakanlığımızın yürüttüğü kayıt dışı ekonomiyle mücadele eylemi kapsamında vatandaşların ihbar ve şikâyetlerini basit, hızlı ve diledikleri zaman (24 saat) iletebilmelerini sağlamak amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlanan basın açıklamasında okuduk. 24). 7), Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi, Dijital Vergi Dairesi, GİB Mobil ve Vergi İletişim Merkezi (VİMER) hizmetleri güncellenmiştir (189).

Cumhurbaşkanlığı ayrıca “BİP Vergi Bildirim Servisi”ni, X ve Instagram raporlama hesaplarını (“gibihbar” üzerinden “DM-Direkt Mesaj” yoluyla) ve WhatsApp İhbar Hattını (05521890189) hizmete açtı.

Bu yöntemleri kullanan vatandaşlar indirimli KDV oranı uygulayabilir, IBAN/PTT çeki ile ödeme talep edebilir, makbuz/fatura düzenleyemez, başka firmanın POS cihazlarını kullanabilir, sorumluluk kaydı bulunmayabilir, sahte/aldatıcı belge düzenleyebilir veya kullanabilir, personel maaşlarını kişi, kiradan elde edilen gelir kaybı. Vergi beyannamelerinin verilmemesi, emlak tapu vergilerinin ödenmemesi, kaçak ürün satışı gibi konularda vergi bildirimi yapılabilmektedir.

Öte yandan kontrol işlemlerine ilişkin bilgi talep etmek isteyen vatandaşların bildirim ve şikayetlerini VİMER ihbar hattını (189) arayarak veya gib.gov.tr​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​bölümünden kayıt numarası alarak) yapmaları gerekmektedir. Dijital Vergi Dairesi'nden vergi bildirimi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir