Memecoin'ler Bitcoin'e karşı kaybediyor: Trend bitti mi?

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Pepe (PEPE) gibi memecoinler, 6 Mayıs'ta piyasada düşük performans gösteren kripto paralar arasında yer alıyor.

CoinGecko'dan elde edilen veriler, memecoinlerin toplam piyasa değerinin son 24 saat içinde %2,7 düşüşle 55,48 milyar dolara gerilediğini ortaya çıkardı.

Bonk (BONK), son 24 saatte piyasa değerinin %6'sını kaybederek memecoin'in en büyük düşüşü oldu. Floki (FLOKI) %3,3 kayıpla onu takip ederken Memecoin (MEME) %3 kayıpla üçüncü sırada yer alıyor.

En iyi memecoinlerin performansı. Kaynak CoinGecko

Piyasa değerine göre önde gelen memecoin tokeni DOGE, gün içinde %2,1 oranında fiyat düşüşü gördü. Dogecoin'in piyasa değeri 22,74 milyar dolara düştü. DOGE hala toplam memecoin pazar payının yaklaşık %41'ini temsil ediyor.

Rakibi SHIB de 6 Mayıs'ta %2,4 düşerek piyasa değerini 14,29 milyar dolara düşürdü ve ikinci en popüler memecoin konumunu sağlamlaştırdı.

Memecoin'lerin bugün düşüşte olmasının bazı nedenlerine bakalım.

Altcoin piyasasının zayıf yapısı

Tarihsel açıdan bakıldığında, boğa piyasasına genellikle bir altcoin rallisi eşlik eder. Bununla birlikte, mevcut memecoin fiyat düzeltmesine uygun olarak TOTAL3 (Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) hariç kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri), Ekim 2023'te başlayan yükselişinin ardından bir gerileme gördü.

Aşağıdaki grafik TOTAL3'ün Nisan ayının ilk haftasından bu yana %15 düşüşle 661,41 milyar dolara gerilediğini gösteriyor. Bu geri çekilme, aşağıda gösterildiği gibi haftalık grafikte alçalan bir paralel kanalın ortaya çıkmasına neden oldu.

Yatırımcılar, haftalık grafikteki göreceli güç endeksinin (RSI), Solana merkezli memecoin çılgınlığının zirvesinde 70'in üzerine kırılmasının ardından aşırı alıma uğramasıyla kar elde etti.
RSI değeri 70'in üzerinde olduğunda bu, altcoinlerin aşırı değerlendiği ve dolayısıyla trendin tersine dönmeye veya düzeltici bir geri çekilmeye başladığı anlamına gelir.

BTC ve ETH hariç kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri. Kaynak: Ticaret Görünümü

Altcoinler, TOTAL3'ün alçalan paralel kanal içindeki aşağı yönlü hareketinin de doğruladığı gibi hala uzun bir düşüş trendini takip ediyor. RSI değeri son yedi hafta içinde 89'dan 62'ye düştü, bu da piyasa koşullarının hala düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

TOTAL3 660 milyar doların üzerine çıkamazsa, düşüş trendi kanalının üst sınırı, büyük memecoinler de dahil olmak üzere altcoinler önümüzdeki haftalarda düzeltmeye devam edebilir.

Memecoin işlem hacimleri düşmeye devam ediyor

Memecoin'in haftalık işlem hacmi Mart ayının başından bu yana düşüş gösteriyor.

Dune verileri, Ethereum ve Solana da dahil olmak üzere tüm blockchainlerdeki memecoin işlem akışlarının, Mart ayındaki son zirve olan 998,55 milyon dolardan 3 Mayıs'ta sona eren haftada genel olarak %81 oranında düşüş göstererek 191,88 milyon dolara düştüğünü ortaya koyuyor. Bu durum trader'ların son dönemde sektöre olan ilgisinin veya güveninin azaldığını gösteriyor.

Memecoin toplam işlem hacimleri. Kaynak Duna

Bireysel memecoin'lere bakıldığında CoinMarketCap'in geçmiş verileri, DOGE işlem hacminin 7 Mart ile 6 Mayıs arasında yaklaşık %50 azaldığını gösteriyor. Benzer şekilde SHIB ve PEPE'nin işlem hacimleri de aynı dönemde sırasıyla %88 ve %51 düştü.

Yatırımcılar ABD'den gelen güçlü makroekonomik veriler sonrasında riskten uzaklaştı

ABD Merkez Bankası'nın 1 Mayıs FOMC açıklamasına göre, 2024'te faiz indirimi olasılığının azalması, kripto para piyasasında riskten kaçınma duyarlılığını da artırdı ve özellikle 2024'te şu ana kadar en karlı varlıklar arasında yer alan memecoin'leri etkiledi.

1. Çeyrek Kripto Para Anlatı Kazanımları: Memecoin +%1.313, RWA +%286

ABD ekonomisi güçleniyor gibi göründükçe, tüccarlar dijital para birimleri gibi kârsız varlıklar yerine ABD Hazine tahvilleri gibi güvenli getirili varlıklara giderek daha fazla ilgi gösteriyor.

Sonuç olarak bu değişiklik, memecoinler de dahil olmak üzere daha riskli yatırımların çekiciliğini azaltıyor. Dolayısıyla yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde memecoinlerden elde edecekleri karı kripto ekosisteminin diğer sektörlerine yatırım yapmak için kullanabilecekler.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir