Merkez sağın Avrupa seçimlerindeki zaferi von der Leyen'in koltuğunu korumasına yetecek mi?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

AB'de seçim maratonu sona erdi. Sonuçlara göre, AB yanlısı partiler parlamentoda çoğunluğa sahip olsa bile Avrupa Komisyonu başkanlık yarışı rekabete dayalı olabilir.

REKLAM

Avrupa yanlısı (AB) partilerin Avrupa Parlamentosu'nda (AP) hâlâ önemli bir çoğunluğa sahip olma ihtimali var ancak bu, Avrupa Parlamentosu başkanı olmayı ümit eden Ursula von der Leyen için geleceğin net olduğu anlamına gelmiyor . Yine Avrupa Komisyonu.

Dün gece sandıkların kapanmasının ardından açıklanan veriler, dört merkez partiden oluşan ana koalisyonun toplam 462 milletvekili kazanabileceğini gösteriyor.

Bu, önümüzdeki beş yıl içinde AB yasalarını müzakere edecek yasama meclisinde %64'ten fazla önemli bir çoğunluğu temsil ediyor.

Ancak Avrupa Parlamentosu üyelerinin Avrupa Komisyonu'na liderlik edecek adayları onaylaması gerekeceğinden yakın zamanda büyük bir sınav yaşanabilir. Avrupa Komisyonu başkanlığına adaylar arasında yer alan Von der Leyen en olası tercih gibi görünüyor.

Avrupa Parlamentosu'nda resmi bir koalisyon düzenlemesi olmasa da von der Leyen, 2019'daki seçimleri kazandığından beri merkez sağ Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) yanı sıra Yeşiller, Liberaller ve Sosyalistlerden milletvekillerine güveniyor.

2019 seçimlerinin ardından parlamenterlerin gizli oylamasında rakibi Jean-Claude Juncker'i yedi oy farkla yenerek toplam 383 oyla Avrupa Komisyonu başkanlığına seçildi.

Yeşiller ve Liberallerin Pazar günkü seçimlerde 20'şer milletvekili kaybetmesiyle von der Leyen'in zafer şansı azalabilir.

Ancak hâlâ iyimser olmak için nedenler var.

Bunlardan biri, son verilere göre parlamentonun dörtte birinden fazlasını elinde bulunduran ve ittifaka katılanların sayısının da arttığı EPP'nin güçlü performansı.

2019'daki kötü sonuç kısmen milletvekillerinin herhangi bir siyasi gruptan destek aramama konusundaki öfkesinden kaynaklanıyor olabilir. Ancak bu seçimde EPP lideri farklı bir strateji izleyerek seçim kampanyasına katıldı.

Nitekim Giorgia Meloni'nin Fratelli d'Italia (FdI) partisini kendine çekme çabaları soldan aldığı desteği de azaltabilir.

Seçim hesapları netleştikten sonra önümüzdeki haftalarda tüm gözler Brüksel ve Strazburg'da olacak. Ayrıca von der Leyen'in bir sonraki büyük engeli aşıp aşamayacağını görmek için izliyor olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir