NATO üyeleri Ukrayna'nın Rusya'ya saldırmak için NATO silahlarını kullanma yeteneğini tartışıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İttifak liderleri Rusya'nın üstünlük sağlayacağından korkuyor ancak Ukrayna'nın sınırlarının ötesinde savaşmasına izin verip vermeyeceğinden emin değiller

REKLAM

NATO dışişleri bakanları, Ukrayna'nın silahlarını Rusya topraklarına saldırı düzenlemek için kullanmasına izin verilip verilmeyeceğini tartışmak üzere bir araya geldi.

Prag'da yapılacak iki günlük toplantıda, şu ana kadar Ukrayna'nın Rusya sınırında hasara neden olma kabiliyetini sınırlayan kısıtlamaların potansiyel olarak kaldırılması üzerinde durulacak.

Çatışmanın Rusya ile daha geniş bir savaşa dönüşmesinden endişe duyan Batılı ülkeler, şimdiye kadar silahlarının bu amaçla kullanılmasına izin vermekten kaçındı, ancak konu giderek tartışmalı hale geliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya ve ABD'den farklı olarak kısıtlamaların kaldırılmasını açıkça destekledi ve Ukrayna'ya Fransız askeri gönderilip gönderilmeyeceği sorusunu dahi reddetmedi.

Uzun süredir rakibi olan aşırı sağcı lider Marine Le Pen, böyle bir adımın olası sonuçları konusunda uyardı.

Toplantıda NATO dışişleri bakanları örgütün bir sonraki genel sekreterinin kim olacağı konusunu da görüşecek. Jens Stoltenberg'in görev süresi dört kez uzatıldıktan sonra Ekim ayında görevi bırakması bekleniyor.

Hollanda'nın uzun süre başbakanlığını yapmış olan Mark Rutte'nin halefi olma ihtimali yüksek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir